Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Березенко В. С. 
Особливості харчування та фізичного розвитку підлітків з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони на тлі харчової гіперчутливості / В. С. Березенко, Т. А. Киян, А. О. Горобець // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 52-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_1_10
Мета роботи - оцінити фізичний розвиток, харчові звички, кількісну та якісну відповідність раціону підлітків із хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони на тлі харчової гіперчутливості. Обстежено 103 підлітки віком від 12 до 17 років із верифікованим хронічним гастритом і хронічним дуоденітом. Обстежені були поділені на дві групи: I групу становили 63,1 % (n = 65) підлітків із харчовою гіперчутливістю, II групу - 36,9 % (n = 38) без харчової гіперчутливості. Для оцінки фізичного розвитку проведено антропометричні дослідження (зріст, вага та визначення індексу маси тіла за формулою ІМТ=кг/м<^>2). Усі розрахунки здійснено з використанням програми ВООЗ "AnthroPlus" для персональних комп'ютерів (2009). Ознаки гармонійності та дисгармонійності фізичного розвитку оцінено за процентильними таблицями. Дисгармонійний розвиток визначено при розбіжності значень ваги до зросту в два коридори. Аналіз добового раціону проведено за розробленими нами анкетами, які містили блоки питань щодо оцінки режиму харчування; вживання свіжих овочів та фруктів; відвідування закладів "швидкого харчування"; наявності в раціоні продуктів гістамінолібераторів, простих цукрів та пекарських виробів; а також щодо оцінки фізичної активності дитини, кількості проведеного часу за комп'ютером та гаджетами, перебування на свіжому повітрі. Оцінка добового раціону підлітків дала змогу встановити, що частіше дотримувалися режиму харчування діти I групи - 61,5 % (n = 40), на відміну від підлітків II групи - 34,2 % (n = 13), (<$E chi sup 2> = 7,2; p = 0,009), (OR = 3,1 (1,33 - 7,1)). Пацієнти I та II групи щоденно проводили по 5 [0,3 - 12] годин за комп'ютером та гаджетами. Прогулянки на свіжому повітрі займали в середньому << 1 год. у 53,4 % дітей обох груп. Висновки: добовий раціон підлітків із хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони є незбалансованим за якісними та кількісними характеристиками. Так, 55,4 % підлітків із хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони та харчовою гіперчутливістю недоотримували жирів та мали недостатній добовий калораж спожитої їжі.
  Повний текст PDF - 126.677 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Березенко В.
  • Киян Т.
  • Горобець А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Березенко В. С. Особливості харчування та фізичного розвитку підлітків з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони на тлі харчової гіперчутливості / В. С. Березенко, Т. А. Киян, А. О. Горобець // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 52-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Березенко Валентина Сергіївна (медичні науки)
  • Киян Тетяна Анатоліївна (медичні науки)
  • Горобець Анастасія Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського