Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Сюсюка В. Г. 
Функціональний стан гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи у вагітних з урахуванням їх психоемоційного стану / В. Г. Сюсюка // Перинатология и педиатрия. - 2017. - № 3. - С. 50-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2017_3_12
Мета роботи - провести оцінку функціонального стану гіпоталамо- гіпофізарно-наднирникової системи у вагітних з урахуванням їх психоемоційного стану. Обстежено 86 вагітних у II та III триместрах (22 - 33 тижні). До основної групи включено 60 вагітних із середнім та високим рівнем ситуативної тривожності. До групи порівняння - 26 вагітних із рівнем тривоги 30 балів і нижче, що характеризує низький рівень ситуативної тривожності. Для оцінки ситуативної тривожності та особистісної тривожності використано шкалу Ч. Д. Спілбергера, адаптовану Ю. Л. Ханіним. У плазмі крові визначено кількісну оцінку концентрації адренокортикотропного гормону, кортизолу, вільного тестостерону, андростендіону, дегідроепіандростерона сульфату та 17-<$E alpha>-ОН-прогестерону гормонів методом імуноферментного аналізу на апараті "SIRIO S". При порівнянні концентрації адренокортикотропного гормону, 17-<$E alpha>-ОН-прогестерону, вільного тестостерону та андростендіону статистично достовірної різниці (<$E p~>>~0,05>) між вагітними із середньо-високим та низьким рівнями ситуативної тривожності не встановлено. Однак на деякі взаємовпливи може вказувати кореляційний зв'язок між рівнем особистісної тривожності та вмістом адренокортикотропного гормону як в основній (r = +0,381, <$E p~<<~0,05>), так і в групі порівняння (r = +0,603, <$E p~>>~0,05>). Під час аналізу концентрації кортизолу та дегідроепіандростерона сульфату встановлено статистично достовірне її переважання у тривожних вагітних порівняно з вагітними, які мають низький рівень ситуативної тривожності. На взаємозв'язок між рівнем ситуативної тривожності та концентрацією кортизолу вказує позитивна кореляція (r = +0,704, <$E p~<<~0,05>). Підтвердженням стресопротективної дії дегідроепіандростерона сульфату відносно кортизолу може бути відсутність статистично достовірної (<$E p~>>~0,05>) різниці щодо їх співвідношення в групах дослідження, а також наявність між ними позитивної кореляції як в основній (r = +0,256, <$E p~<<~0,05>), так і в групі порівняння (r = +0,516, <$E p~<<~0,05>). Висновки: проведене дослідження свідчить про відсутність статистично достовірної (<$E p~>>~0,05>) різниці за концентрацією адренокортикотропного гормону, 17-<$E alpha>-ОН-прогестерону, андростендіону та вільного тестостерону з урахуванням рівня тривожності. Однак зростання рівня тривожності у вагітних супроводжується статистично достовірним підвищенням (<$E p~<<~0,05>) концентрації кортизолу, що є проявом емоційної реакції на стресову ситуацію, а також збільшенням вмісту дегідроепіандростерона сульфату, який має антиглюкокортикоїдні властивості.
  Повний текст PDF - 232.884 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сюсюка В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сюсюка В. Г. Функціональний стан гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи у вагітних з урахуванням їх психоемоційного стану / В. Г. Сюсюка // Перинатология и педиатрия. - 2017. - № 3. - С. 50-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2017_3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сюсюка Володимир Григорович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського