Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Тяжка О. В. 
Значення біохімічного дослідження жовчі як індикатора порушень метаболізму жирних кислот, фосфоліпідів та холестерину в дітей з холелітіазом / О. В. Тяжка, В. В. Сміщук, Т. С. Брюзгіна // Перинатология и педиатрия. - 2015. - № 1. - С. 63-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2015_1_16
Мета роботи - дослідити вміст жирних кислот, фосфоліпідів та холестерину в жовчі дітей з холелітіазом та групи ризику щодо цього захворювання методом газорідинної та тонкошарової хроматографії; оцінити виявлені порушення. Проведено дослідження вмісту жирних кислот, фосфоліпідів та холестерину жовчі 32 пацієнтів віком від 3 до 18 років з гепатобіліарною патологією: 20 хворих на холелітіаз (I група), 12 дітей із групи ризику (II група) методом газорідинної та тонкошарової хроматографії. Виявлено порушення вмісту жирних кислот, фосфоліпідів та холестерину жовчі в пацієнтів обох груп з достовірними відмінностями за окремими показниками. Підвищений рівень холестерину, міристинової, стеаринової, пальмітинової, пента- та гептадеканової, арахідонової та ліноленової жирних кислот, зниження олеїнової та лінолевої жирних кислот свідчать про порушення метаболізму ліпідів в організмі та в гепатобіліарній системі. Знижений рівень фосфатидилхоліну, підвищений вміст сфінгомієліну та лізофосфатидилхоліну (токсичних фракцій фосфоліпідів, що є індикатором активізації процесів перокисного окислення ліпідів) у пацієнтів обох груп, порушене співвідношення фосфатидилхоліну та фосфатидилетаноламіну (пов'язане зі зменшенням активності антиоксидантних систем, які реагують на пошкодження клітинних мембран, і свідчить про підвищений синтез фосфатидилхоліну з фосфатидилетаноламіну), а також підвищений рівень фосфатидилінозитолу (показник мембранодеструкції) у пацієнтів із холелітіазом підтверджують роль порушення метаболізму фосфоліпідів у розвитку холелітіазу в дітей. Висновки: результати проведеного дослідження свідчать про необхідність визначення складу жирних кислот, фосфоліпідів і холестерину жовчі в пацієнтів групи ризику з метою профілактики холелітіазу, хворих на жовчокам'яну хворобу для поліпшення ефективності лікування. після виявлення порушень метаболізму жірних кислот, фосфоліпідів і холестерину в дітей обох груп рекомендується застосовувати препарати лецитину (ліволакт), омега-3-поліненасичених жирних кислот (смарт-омега), пробіотики (біфалакт) та природні сорбенти (мультисорб).
  Повний текст PDF - 556.912 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тяжка О.
  • Сміщук В.
  • Брюзгіна Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тяжка О. В. Значення біохімічного дослідження жовчі як індикатора порушень метаболізму жирних кислот, фосфоліпідів та холестерину в дітей з холелітіазом / О. В. Тяжка, В. В. Сміщук, Т. С. Брюзгіна // Перинатология и педиатрия. - 2015. - № 1. - С. 63-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2015_1_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сміщук Віра Василівна (медичні науки)
  • Сміщук Віталій Володимирович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського