Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Громнацька Н. М. 
Маркери ендотеліальної дисфункції при інсулінорезистентності в дітей і підлітків / Н. М. Громнацька, О. Я. Скляров, І. С. Фоменко // Перинатология и педиатрия. - 2014. - № 4. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2014_4_18
Мета роботи - вивчити маркери, які доцільно використовувати в діагностиці ендотеліальної дисфункції в дітей з інсулінорезистентністю. Проведено визначення інсуліну, глюкози, оксиду азоту, L-аргініну, лептину, малонового діальдегіду, мікропротеїнурії, мікроальбумінурії, товщини інтима-медіа загальної каротидної артерії, підрахунок індексів HOMA-IR та Caro у 189-ти дітей віком 9 - 18 років, які сформували 2 групи: 1-а група - 54 дитини з інсулінорезистентністю, 2-а група - 135 дітей з нормальною чутливістю тканин до інсуліну. Виявлено, що в дітей з генералізованим та абдомінальним ожирінням інсулінорезистентність діагностувалася вірогідно частіше, ніж у дітей з нормальною масою тіла (p1 = 0,032). Показники вуглеводного метаболізму в дітей з інсулінорезистентністю вірогідно відрізнялись від параметрів дітей групи контролю. Рівень базального імунореактивного інсуліну крові в дітей 1-ї групи в 2,3 разу, базового рівня глюкози на 13,0 % перевищував показник у дітей 2-ї групи. Найбільш суттєва різниця в показниках спостерігалась в індексі HOMA-IR та Caro. Вірогідна різниця в рівні оксиду азоту (p = 0,049), як маркера ендотеліальної дисфункції, відмічалася в дітей 1-ї та 2-ї груп. L-аргінін у дітей 1-ї групи на 27,1 % перевищував показник у дітей 2-ї групи, але рівня вірогідності не досягав. Рівень лептину в дітей 1-ї групи в 7,5 разу перевищував аналогічний показник у дітей 2-ї групи (p = 0,003). Вірогідна різниця спостерігалась у значеннях малонового діальдегіду, який у дітей 1-ї групи був на 12,5 % нижчим (p = 0,005), ніж у дітей 2-ї групи. Мікроальбумінурія в дітей 1-ї групи на 15,5 % перевищувала показник у дітей 2-ї групи (p = 0,630). Мікропротеїнурія в дітей 1-ї групи на 3,6 % перевищувала рівень у дітей 2-ї групи (p = 0,770). Товщина інтима-медіа загальної каротидної артерії в дітей 1-ї групи не відрізнялась від аналогічного показника в дітей групи контролю. Висновки: інсулінорезистентність у дітей супроводжується розвитком ендотеліальної дисфункції, найбільш чутливими маркерами якої є оксид азоту та загальний лептин крові, що доцільно використовувати в діагностиці.
  Повний текст PDF - 524.036 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Громнацька Н.
  • Скляров О.
  • Фоменко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Громнацька Н. М. Маркери ендотеліальної дисфункції при інсулінорезистентності в дітей і підлітків / Н. М. Громнацька, О. Я. Скляров, І. С. Фоменко // Перинатология и педиатрия. - 2014. - № 4. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2014_4_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Громнацька Наталія Миколаївна (1954–) (медичні науки)
  • Скляров Олександр Якович (медичні науки)
  • Фоменко Ірина Степанівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського