Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Сульженко М. Ю. 
Профілактика залізодефіцитної анемії в дівчаток-підлітків із доклінічними стадіями дефіциту заліза / М. Ю. Сульженко, Н. М. Головченко // Перинатология и педиатрия. - 2013. - № 4. - С. 108-110. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2013_4_29
Дівчатка-підлітки особливо наражаються на залізодефіцитну анемію (ЗДА). Поширеність доклінічних стадій залізодефіциту (ДЗ) у цій категорії набагато вищий. Відомо, що усунення ЗДА можливе не тільки за допомоги дієти. Крім того, дієтична корекція потенційного ДЗ не завжди ефективна, особливо серед дівчаток-підпітків, у яких сильне від'ємне сальдо заліза в організмі через менструальну крововтрату. Мета роботи - вивчити ефективність профілактики ЗДА. Впродовж року проводився динамічний огляд 143 дівчаток-підлітків віком 12 - 17 років з доклінічною стадією ДЗ. Першій групі (n = 45), залежно від стадії ДЗ, у комплексі з залізовмістною дієтою був призначений препарат заліза по 1 мг/кг на добу в перші 10 днів кожного менструального циклу, впродовж 6 - 12 циклів. Другій групі (n = 48) була призначена тільки корекція раціону харчування, у третій групі (n = 50) проводились тільки превентивні заходи. Ферокінетика та гемопоез проводились після 12 міс після останнього візиту. Показники гемограми, індекси еритроцитів, транспорт запасу заліза у тканинах у першій групі після 12 міс у середньому майже не відрізнялись від показників здорових дівчаток, так само як і не було виявлено ніяких побічних ефектів у разі вживання препарату у малих дозах і коротких строках використання. Тим не менше, у групі II продовжували значно знижуватися показники крові, транспорт тканинних запасів заліза, відмічалося знесилення і навіть розвиток ЗДА у <$E35,4~symbol С~6,9~%> випадків. Одна тільки корекція раціону харчування ДЗ нерівномірно поповнювала запаси заліза навіть у доклінічних стадіях, особливо у період статевого дозрівання дівчат, коли вони потребують додаткової залізовмісної домішки. Відсутність профілактичних заходів у контрольній групі призвело до значного збільшення рівня ДЗ. Висновки: одержані дані підтверджують ефективність профілактики ЗДА у дівчаток-підлітків у доклінічних стадіях.
  Повний текст PDF - 296.943 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сульженко М.
  • Головченко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сульженко М. Ю. Профілактика залізодефіцитної анемії в дівчаток-підлітків із доклінічними стадіями дефіциту заліза / М. Ю. Сульженко, Н. М. Головченко // Перинатология и педиатрия. - 2013. - № 4. - С. 108-110. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2013_4_29.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сульженко Марія Юріївна (медичні науки)
  • Головченко Наталія Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського