Наукова періодика України Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького


Хомин М. М. 
Біохімічні процеси в організмі корів і біологічна цінність молока за впливу цитрату кобальту / М. М. Хомин, І. І. Ковальчук, С. Й. Кропивка, М. М. Цап // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Серія : Сільськогосподарські науки. - 2017. - Т. 19, № 74. - С. 166-170. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnuvmbcgn_2017_19_74_39
Згодовування хлориду хрому у кількості 0,1 мг Cr/кг с. р. корму сприяє підвищенню бактерицидної та фагоцитарної активності сироватки крові корів. За тривалого згодовування домішки Сr<^>+3 у крові тварин підвищується вміст фукози та цирулоплазміну, знижується активність АсАТ і вміст сіалових кислот та зростає молочна продуктивність корів. Уведення до раціону корів наноаквацитрату хрому у кількості 2,7 мкг Cr/кг с. р. корму сприяє підвищенню у крові тварин бактерицидної та фагоцитарної активності, збільшенню вмісту цирулоплазміну та зниженню концентрації сіалових кислот. На тлі незначного підвищення молочної продуктивності корів спостерігається збільшення вмісту жиру в молоці.Досліджено вплив цитратів мікроелементів, виготовлених за методом нанотехнологій, на біохімічні процеси в організмі лактуючих корів, середньодобові надої молока та показники його біологічної цінності. Дослід проведено у стійловий і пасовищний періоди утримання на 16-ти повновікових коровах-аналогах української чорно-рябої молочної породи. У підготовчий період (1-й місяць після отелення) корів було розподілено на 3 групи. Тварини контрольної (I) та дослідних (II і III) груп одержували основний раціон (ОР), збалансований за поживністю. У дослідний період коровам II групи у склад ОР вводили цитрати хрому, селену, кобальту та цинку (30 мкг Cr, 25 мкг Se, 20 мкг Co та 20 мг Zn на кг с. р. раціону), а тваринам III групи - аналогічну домішку з більшим вмістом цитратів кобальту і цинку (30 мкг Cr, 25 мкг Se, 100 мкг Co та 100 мг Zn на кг с. р. раціону). Водні розчини цитратів мікроелементів наносили на добову даванку комбікорму щоденно впродовж 2-х міс кожній тварині окремо. Включення до раціону корів дослідних груп у перші 2 міс лактації цитратів хрому, селену, кобальту та цинку сприяє активації обмінних процесів в організмі, що характеризується підвищенням у крові концентрації Ca, P протягом досліду, каталазної, супероксиддисмутазної та глутатіонпероксидазної активності на 1-му місяці згодовування домішки та зменшенням кількості лейкоцитів, вмісту гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів у 1- і 2-й місяці її застосування. Біологічний вплив цитратів мікроелементів зумовлювало посилення секреторних процесів у молочній залозі з підвищенням середньодобових надоїв молока на 1,5 - 2,0 кг, що більше виражено на 2-й місяць - на 7,8 %, умісту в ньому жиру - на 0,20, білка - 0,07, лактози - 0,08 % (абсолютних), вітамінів A, E, а також Ca і неорганічного фосфору. Згодовування коровам II групи мінеральної домішки з нижчим вмістом цитратів кобальту і цинку має менше виражений вплив на рівень лейкоцитів, Ca і неорганічного фосфору у крові, антиоксидантні процеси в організмі, молочну продуктивність і біологічну цінність молока, ніж III групи, яка одержувала в 5 разів більшу кількість Co і Zn.
  Повний текст PDF - 298.961 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хомин М.
  • Ковальчук І.
  • Кропивка С.
  • Цап М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хомин М. М. Біохімічні процеси в організмі корів і біологічна цінність молока за впливу цитрату кобальту / М. М. Хомин, І. І. Ковальчук, С. Й. Кропивка, М. М. Цап // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Серія : Сільськогосподарські науки. - 2017. - Т. 19, № 74. - С. 166-170. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnuvmbcgn_2017_19_74_39.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ковальчук Ірина Ігорівна (ветеринарні науки)
  • Кропивка Світлана Йосипівна (1971–) (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського