Наукова періодика України Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького


Шостя А. М. 
Прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз у спермі кнурців миргородської породи у період становлення статевої функції / А. М. Шостя // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. Ґжицького. - 2014. - Т. 16, № 2(3). - С. 227-234. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnu_2014_16_2%283%29__36
Розвиток оксидаційного стресу є однією з головних причин зниження фертильності кнурів-плідників. Це обумовлено обмеженою антиоксидантною здатністю сперміїв пригнічувати генерування активних форм Оксигену, що робить їх вразливими до змін прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу в організмі. Мета дослідження - дослідити вплив цитрату міді та гомогенату трутневих личинок на якість спермопродукції і формування прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу у спермі кнурів-плідників. В експерименті було використано 9 дорослих кнурів великої білої породи, аналогів за віком, живою масою та якістю спермопродукції, з яких сформовано 3 групи тварин по 3 голови в кожній. Дослідні кнури-плідники II групи додатково до основного раціону отримували цитрат міді (5 %), а III групи - комплекс цитрату міді (5 %) з гомогенатом трутневих личинок. Встановлено, що введення до раціону цитрату міді сприяє вірогідному збільшенню маси еякуляту (p << 0,001), загальної кількості сперміїв (p << 0,01) та їх живих форм (p << 0,001). Такі зміни відбуваються за рахунок зменшення вмісту дієнових кон'югантів та ТБК-активних сполук у спермі відповідно на 20,1 та 8,3 % з одночасним зниженням активності супероксиддисмутази на 19,1 % та каталази на 24,6 %, що вказує на сповільнення процесів пероксидації. Додаткове згодовування цитрату міді (5 %) в поєднанні з гомогенатом трутневих личинок на 45 добу споживання вірогідно підвищує масу еякуляту (p << 0,001), кількість живих сперміїв (p << 0,001) та їх виживаність (p << 0,05). Споживання цієї комплексної добавки кнурами-плідниками інтенсифікує процеси пероксидації у спермі - збільшує концентрацію дієнових кон'югантів на 17,1 % (30 доба) і 20,5 % (45 доба) та підвищує вміст ТБК-активних сполук у прооксидантному буфері, що супроводжується зниженням активності супероксиддисмутази (p << 0,05). Такі зміни відбуваються на тлі максимального рівня рухливості та виживаності сперміїв. Отже, згодовування цитрату міді (5 %) в комплексі з гомогенатом трутневих личинок сприяє підвищенню функціональної активності сперміїв за рахунок оптимізації формування прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу.
  Повний текст PDF - 912.54 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шостя А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шостя А. М. Прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз у спермі кнурців миргородської породи у період становлення статевої функції / А. М. Шостя // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. Ґжицького. - 2014. - Т. 16, № 2(3). - С. 227-234. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnu_2014_16_2(3)__36.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шостя Анатолій Михайлович (1971–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського