Наукова періодика України Львівський клінічний вісник


Бутова Т. С. 
Уміст дигідротестостерону в крові у жінок у постменопаузному періоді залежно від коморбідної патолоґії: цукровий діабет 2-го типу та артеріальна гіпертензія / Т. С. Бутова // Львівський клінічний вісник. - 2017. - № 1. - С. 43-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2017_1_10
Сьогодні доведена активність стероїдогенної функції яєчників у жінок у постменопаузі. Відомо, що однією з найбільш біологічно активних форм тестостерону в чоловіків і жінок, яка утворюється з тестостерону безпосередньо у клітинах "органів-мішеней", є дигідротестостерон (ДГТ). Тестостерон може провокувати порушення метаболізму глюкози у здорових жінок. Зафіксовано існування взаємозв'язку між високим рівнем вільного тестостерону та частотою виникнення цукрового діабету (ЦД) 2-го типу. Наявність відносної гіперандрогенії може бути дотична до ризику виникнення серцево-судинних захворювань у жінок у постменопаузному періоді. Однак, незважаючи на численні дослідження особливостей впливу андрогенів на жіночий оріанізм, це питання досі не розв'язане. Мета роботи - з'ясувати особливості вмісту ДГТ в крові жінок у постменопаузному періоді залежно від коморбідної патології: ЦД 2-го типу та артеріальної гіпертензії (АГ). Обстежено 137 осіб жіночої статі віком 45 - 60 років. Хворих стратифікували на три групи: 30 хворих на ЦД 2-го типу (1-ша група), 34 хворі з АГ (2-га група), 42 хворих на ЦД 2-го типу та АГ (3-тя група). Контрольна (4-та) група - 31 жінка у постменопаузному періоді без хвороб. У сироватці крові за допомогою імуноферментних методів визначали вміст фолітропіну, ДГТ, а також концентрацію глюкози й глікованого гемоглобіну (НbА1с<В>). У хворих із АГ у постменопаузному періоді спостерігається статистично значуще збільшення концентрації препрандіальної глікемії і вмісту HbA, ДГТ в крові порівняно з жінками у постменопаузному періоді без хвороб. Приєднання АГ у хворих на ЦД 2-го типу супроводжується більш виразним, статистино значущим збільшенням препрандіальної глікемії та HbA, а також найбільш статистично значущою дигідротестостеронемію. Між показниками концентрації глюкози, HbA та ДГТ в крові спостерігається прямий кореляційний зв'язок, що свідчить про пряму позитивну залежність показників концентрації глюкози в крові та HbA від вмісту ДГТ. Отже, у хворих із АГ у постменопаузному періоді спостерігається статистично значуще збільшення концентрації ДГТ в крові порівняно з жінками у постменопаузному періоді без хвороб. Водночас у хворих на ЦД 2-го типу, порівняно з пацієнтками з АГ, верифіковано більш виразне зростання вмісту ДГТ в крові. Висновки: прогнозуючи можливості виникнення ЦД 2-го типу та коморбідної АГ, під час обстеження жінок у постменопаузному періоді, слід враховувати рівень ДГТ в сироватці крові.
  Повний текст PDF - 2.947 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бутова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бутова Т. С. Уміст дигідротестостерону в крові у жінок у постменопаузному періоді залежно від коморбідної патолоґії: цукровий діабет 2-го типу та артеріальна гіпертензія / Т. С. Бутова // Львівський клінічний вісник. - 2017. - № 1. - С. 43-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2017_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бутова Тетяна Сергіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського