Наукова періодика України Львівський клінічний вісник


Шевага В. М. 
Деякі особливості психоемоційних змін у хворих на ниркову енцефалопатію / В. М. Шевага, А. В. Паєнок, А. М. Задорожний, Б. В. Задорожна // Львівський клінічний вісник. - 2013. - № 3. - С. 14-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2013_3_5
Сьогодні лікарі загальної практики спостерігають неухильний ріст хронічних захворювань внутрішніх органів, які призводять до порушень нормального функціонування центральної нервової системи з поступовим виникненням енцефалопатії. До метаболічних енцефалопатій належать ураження головного мозку внаслідок порушення гомеостазу в організмі у разі хронічної хвороби нирок. Проте виникнення ниркової енцефалопатії провокують не тільки токсико-метаболічні порушення, а й артеріальна гіпертензія, яка є супутником хронічної хвороби нирок. Мета роботи - вивчити психоемоційні зміни у хворих на ниркову енцефалопатію методом стандартизованого багатофакторного обстеження особистості (СБОО). Обстежено 20 хворих на ниркову енцефалопатію, серед них 8 чоловіків (40,0 %) і 12 жінок (60,0 %) віком від 24 до 43 років (сер. вік 38,73 +- 0,76). Згідно з МКХ-10, хронічна хвороба нирок I стадії була у 5 (25,0 %) обстежених хворих на ниркову енцефалопатію, II стадії - у 8 (40,0 %), III - у 4 (20,0 %), а IV - у 3 (15,0 %). Контрольну групу склали 22 практично здорові особи відповідного віку. Для кількісно-якісної оцінки змін психоемоційної сфери хворих на ниркову енцефалопатію використали метод СБОО, що є модифікованим варіантом MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) та адаптований Л. Н. Собчик до наших умов. Психоемоційні зміни у 20 хворих на ниркову енцефалопатію вивчено методом СБОО. У обстежених виявлено плаваючий профіль СБОО, в якому більшість шкал розміщені вище від верхньої межі норми. Цей профіль свідчить про стан загального стресу, в якому беруть участь різні захисні механізми та напружені множинні компенсаторні функції психічної діяльності, спрямовані на нівелювання дезадаптації. І хоча за такого профілю психічна напруженість збільшується, прогностично він є перспективним стосовно нормалізації стану, оскільки в цьому випадку йдеться про психогенні межові стани, зумовлені хронічною соматичною хворобою. Висновки: у хворих на ниркову енцефалопатію часто виникає тривожно-астенічний синдром, тому такі пацієнти потребують соціальної підтримки, що сприятиме їх поверненню до нормального, активного повсякденного життя.
  Повний текст PDF - 264.441 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шевага В.
  • Паєнок А.
  • Задорожний А.
  • Задорожна Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шевага В. М. Деякі особливості психоемоційних змін у хворих на ниркову енцефалопатію / В. М. Шевага, А. В. Паєнок, А. М. Задорожний, Б. В. Задорожна // Львівський клінічний вісник. - 2013. - № 3. - С. 14-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2013_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Паєнок Анжеліка Володимирівна (медичні науки)
  • Задорожний Андрій Михайлович (медичні науки)
  • Задорожна Божена Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського