Наукова періодика України Львівський клінічний вісник


Радченко О. М. 
Лептин крові та функція зовніщнього дихання у хворих на бронхіальну астму / О. М. Радченко, О. Р. Слаба // Львівський клінічний вісник. - 2013. - № 1. - С. 20-22 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2013_1_8
Визначено рівень лептину у 26 хворих на хронічне обструктивне захворювання легень та встановлено, що у 70 % осіб його рівень перевищує норму. У хворих з нормальною масою тіла рівень лептину був суттєво нижчим, ніж у пацієнтів з надмірною масою тіла та ожирінням. Зі збільшенням рівня лептину прогресивно зменшувалися всі параметри функції зовнішнього дихання, вищий його рівень асоціювався із зниженням форсованої життєвої ємності легень та пікової об'ємної швидкості видиху. У пацієнтів з гіперлептинемією суттєво зниженими були об'єм форсованого видиху за 1 секунду та життєва ємність легень, що може засвідчувати про більш виражені обструктивні та рестриктивні зміни.Зростання поширеності бронхіальної астми (БА) та ожиріння серед населення зумовлює високу ймовірність їх поєднання. Ще у 80-х роках ХХ ст. на основі результатів епідеміологічних досліджень виявлено, що ожиріння призводить до появи респіраторних симптомів. Мета роботи - визначити рівень лептину в крові у хворих на БА з різною масою тіла та проаналізувати зміни показників функції зовнішнього дихання (ФЗД) у пацієнтів залежно від його рівня. На базі алергологічного відділення 1-ї клінічної лікарні м. Львова проведене комплексне клініко-лабораторно-інструментальне обстеження 20 хворих на БА (12 чоловіків віком від 18 до 59 років, та 8 жінок віком від 24 до 80 років), згідно з наказом МОЗ України No 128 від 19.03.2007 р. Рівень лептину плазми визначали методом ензимозв'язаного імуносорбентного аналізу. В усіх пацієнтів з нормальною масою тіла рівень лептину був у межах норми, а у 60,0 % - 11,0 хворих з надмірною масою тіла та ожирінням - підвищений. Серед хворих з нормальною масою тіла (n = 5) рівень лептину cтановив 5,4 +- 1,7 нг/мл, що істотно відрізняється від його рівня у пацієнтів із надлишковою масою тіла (n = 10) та ожирінням (n = 5) - 17,61 +- 4,1 нг/мл і 50,6 +- 12,04 відповідно. Порівняння рівня лептину у чоловіків та жінок показало істотні гендерні відмінності: у чоловіків середній показник становив 12,13 +- 3,6 нг/мл, у жінок - 28,8 +- 1,2 нг/мл (p << 0,05). Зі збільшенням рівня лептину в крові проіресивно зменшувались усі показники функції зовнішнього дихання. У пацієнтів із гіперлептинемією фактична життєва місткість легень була значно нижчою, ніж у групі пацієнтів з нормальним рівнем лептину, що супроводжувалось істотнимзниженням життєвої місткості легень на вдиху, пікової об'ємної швидкості. Висновки: виявлено підвищення рівня лептину в плазмі крові у хворих на БА із надмірною масою тіла. У хворих із гіперлептинемією констатовано закономірне зниження усіх показників функції зовнішнього дихання.
  Повний текст PDF - 112.454 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радченко О.
  • Слаба О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радченко О. М. Лептин крові та функція зовніщнього дихання у хворих на бронхіальну астму / О. М. Радченко, О. Р. Слаба // Львівський клінічний вісник. - 2013. - № 1. - С. 20-22 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2013_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Радченко Олена Мирославівна (медичні науки)
  • Слаба Оксана Романівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського