Наукова періодика України Лінгвістика


Глуховцева І. Я. 
Категорія добра в стійких сполученнях слів українських східнослобожанських говірок / І. Я. Глуховцева // Лінгвістика. - 2013. - № 2. - С. 114-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ling_2013_2_18
Стійкі сполучення слів складають національно-культурні стереотипи, у яких визначено критерії оцінок поведінки людей у суспільстві, що зумовлено емотивними реакціями на ту чи ту стандартну життєву ситуацію. Для слобожанина, як і для будь-якого українця, загалом важливими і досить вартісними є такі категорії, як добро, зло, честь, порядність, правдивість, розум, відвага та ін. Тому категорія добра репрезентована багатьма прислів'ями, афоризмами, фразеологізмами. У наш час у зв'язку з переоцінкою багатьох життєвих вартостей відбувається трансформація стійких сполучень слів, зокрема й тих, у яких маніфестовано категорію добра. Новотвори виникають унаслідок заміни одного слова іншим, обігруванням значень полісем, поширенням традиційного вислову тощо. Найбільш сталою є схема-модель, за якою побудований вислів. Доведено, що найчастіше структурних і семантичних змін зазнають лише культурно й психологічно важливі для етнічної ментальності феномени. Саме такими є стійкі сполучення слів, у яких репрезентовано категорію добра.
  Повний текст PDF - 227.965 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Глуховцева І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Глуховцева І. Я. Категорія добра в стійких сполученнях слів українських східнослобожанських говірок / І. Я. Глуховцева // Лінгвістика. - 2013. - № 2. - С. 114-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ling_2013_2_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського