Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Гончарук О. В. 
Дослідження реологічних властивостей суспензій пірогенного кремнезему, модифікованого полідиметилсилоксаном, у вазеліновій олії / О. В. Гончарук, І. Я. Сулим // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 3. - С. 238-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_3_6
Проведено дослідження впливу модифікування поверхні пірогенного кремнезему (SiO2) полідиметилсилоксаном (ПДМС) на реологічні властивості його суспензій у вазеліновій олії. Методом рідкофазного адсорбційного модифікування кремнезему лінійним полідиметилсилоксаном ПДМС-1000 (молекулярна маса Мм ~ 7960, ступінь полімеризації стпол = 105) синтезовано серію композитів із вмістом полімера від 5 до 40 мас. %. Показано, що структурні і морфологічні характеристики композитів SiO2/ПДМС значно відрізняються від таких для вихідного кремнезему і залежать від концентрації ПДМС. Зокрема, питома поверхня композитів, визначена методом низькотемпературної десорбції аргону, обернено корелює з вмістом полімеру. Морфологія композитів SiO2/ПДМС та агрегація первинних частинок високодисперсного кремнезему значно залежить від їх модифікації за рідкофазної адсорбції: за даними АСМ, вихідному пірогенному SiO2 притаманний більш широкий розподіл агрегатів за розміром, ніж в отриманих полімерних композитах. Суспензії з концентрацією твердої фази SiO2/ПДМС) 5 мас. % у ліофільному дисперсійному середовищі (вазеліновій олії) демонструють типову тиксотропну поведінку з характерною петлею гістерезису на реограмі, яка відповідає руйнуванню структури суспензії у разі збільшення швидкості зсуву та частковому її відновленню при зворотному зменшенні швидкості зсуву. Загальні величини ефективної в'язкості, отримані за високих градієнтів швидкості зсуву, що відповідають максимально зруйнованій структурі суспензії, і значення ефективної в'язкості, що відповідають частковому відновленню структури в режимі зменшення градієнта швидкості зсуву, зменшуються зі збільшенням вмісту полімера в досліджуваних композитах. Однак було виявлено, що початкові значення ефективної в'язкості для досліджуваних суспензій із практично незруйнованою структурою (за низьких градієнтів швидкості зсуву) є вищими для дисперсій композитів SiO2/ПДМС із невисокою концентрацією ПДМС (10 - 20 мас. %) у порівнянні з аналогічними суспензіями вихідного кремнезему. Показано кореляцію між ефективною в'язкістю суспензій і питомою поверхнею композитів.
  Повний текст PDF - 2.42 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гончарук О.
  • Сулим І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гончарук О. В. Дослідження реологічних властивостей суспензій пірогенного кремнезему, модифікованого полідиметилсилоксаном, у вазеліновій олії / О. В. Гончарук, І. Я. Сулим // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 3. - С. 238-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гончарук Олена Владиславівна (фізико-математичні науки)
  • Сулим Ірина Ярославівна (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського