Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Колесник І. С. 
Каталітичні властивості поліетерсульфонових мембран, модифікованих наночастинками SnO2 / І. С. Колесник, О. Я. Джоджик, В. В. Коновалова, Г. А. Сорокін, Т. Г. Мешкова, А. Ф. Бурбан, С. М. Царик // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 135-148. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_6
Мета роботи - одержати мембрани з фотокаталітичними та антизабруднювальними властивостями. Для цього поліетерсульфонові мембрани модифікували поліелектролітними комплексами та наночастинками SnO2 за допомогою методу почергової адсорбції протилежно заряджених поліелектролітів. До поверхні мембран були прищеплені транс-корична і гідрокорична кислоти шляхом утворення амідного зв'язку між карбоксильною групою кислот та аміногрупами поліетиленіміну. Модифікування мембран наночастинками підтверджено за допомогою методів сканувальної електронної мікроскопії, енергодисперсійної спектроскопії та електрокінетичним аналізом. Усі досліджені мембрани характеризуються наявністю ізоелектричної точки у діапазоні pH 4,5 - 5,0, позитивним <$Ezeta>-потенціалом у кислому середовищі і негативним - у нейтральному і лужному середовищах. Адсорбційні, фотокаталітичні та транспортні властивості мембран було досліджено з використанням родаміну Ж. Показано, що іммобілізація наночастинок станум(IV) оксиду знижує адсорбцію барвника на поверхні мембран удвічі. Підтверджено, що модифікування мембран призвело до появи у них фотокаталітичних властивостей. Так, мембрани з наночастинками станум(IV) оксиду характеризуються високим ступенем розкладання родаміну Ж (40 - 50 %) за 1,5 год за початкової концентрації барвника <$E1,2~cdot~10 sup -3> %. Усі кінетичні криві розкладання родаміну Ж на мембранах описуються рівнянням псевдопершого порядку Ленгмюра - Хіншельвуда. Встановлено, що прищеплення транс- і гідрокоричної кислот впливає на pH-оптимум фотокаталітичної активності мембран. Так, мембрана, модифікована лише наночастинками станум(IV) оксиду, проявляє найвищу активність у кислому середовищі за pH 3,1. За додаткового модифікування мембран транс-коричною кислотою pH-максимум фотокаталітичної активності зсувається у лужну область (pH 9,0), а гідрокоричною кислотою - у нейтральну область (pH 7,0). Показано, що модифіковані мембрани виявляють стабільну продуктивність у процесі нанофільтрації барвника і високі ступені його затримки (70 - 90 %).
  Повний текст PDF - 729.944 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Колесник І.
  • Джоджик О.
  • Коновалова В.
  • Сорокін Г.
  • Мешкова Т.
  • Бурбан А.
  • Царик С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Колесник І. С. Каталітичні властивості поліетерсульфонових мембран, модифікованих наночастинками SnO2 / І. С. Колесник, О. Я. Джоджик, В. В. Коновалова, Г. А. Сорокін, Т. Г. Мешкова, А. Ф. Бурбан, С. М. Царик // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 135-148. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Колесник Ірина Сергіївна (фізико-математичні науки)
  • Колесник Ірина Сергіївна (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського