Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Гаврилюк О. О. 
Моделювання оптичних спектрів періодичних структур за допомогою методу скінченних різниць в часовій області / О. О. Гаврилюк, О. Ю. Семчук // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 110-117. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_4
Мета роботи - представлення теоретичних розрахунків оптичних спектрів періодичних кремнієвих наноструктур залежно від їх довжини. Для проведення розрахунків моделювалась структура з кремнієвими нанонитками зі сталими діаметром та періодом. Діаметр нанониток складає 80 нм, а період структури 100 нм. При цьому досліджувалась залежність спектрів поглинання, відбиття і пропускання залежно від довжини нанониток (500 - 5000 нм). Для проведення теоретичних досліджень розв'язувались рівняння Максвела метод скінченних різниць у часовій області (FDTD). Цей метод може бути застосований до загальних електромагнітних структур, включаючи частинки довільної форми. Перевагою цього методу є простота і можливість одержати результати для широкого спектра довжин хвиль за один розрахунок, а також можливість задавати властивості матеріалів в будь-якій точці розрахункової сітки, що надає змогу розглядати анізотропні, дисперсні і нелінійні середовища. В той же час метод FDTD може бути дуже ресурсовитратним, особливо під час моделювання складних структур. Цей метод потребує від 10 до 30 точок на довжину хвилі, а малі довжини хвиль світла визначають дуже густу частоту дискретизації. Це призводить до громіздких розрахунків, особливо в трьох вимірах. Для спрощення розрахунків розв'язки шукались у двовимірному наближенні. Показано, що за даних параметрів структури коефіцієнт відбиття не залежить від довжини нанониток, хоча на 30 % менший, ніж в суцільній кремнієвій пластині. Коефіцієнт пропускання зі збільшенням довжини нанониток зменшується, хоча для всіх розрахованих довжин хвиль залишається вищим, ніж в кремнієвій пластині. При цьому показано, що у видимій області спектра коефіцієнт поглинання суттєво вищий і зі збільшенням довжини нанониток спостерігається розширення спектрів поглинання, що вказує на збільшення діапазону поглинання сонячного світла. Показано, що використання кремнієвих наноструктур як сонячні елементи є актуальним і перспективним напрямком досліджень.
  Повний текст PDF - 591.475 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гаврилюк О.
  • Семчук О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гаврилюк О. О. Моделювання оптичних спектрів періодичних структур за допомогою методу скінченних різниць в часовій області / О. О. Гаврилюк, О. Ю. Семчук // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 110-117. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського