Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Семенцов Ю. І. 
Вплив малих концентрацій вуглецевих нанотрубок на структуроутворення в матрицях різної природи / Ю. І. Семенцов, М. Т. Картель // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 174-189. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_10
Наведено результати дослідження міцнісних і структурних характеристик матриць різної природи, а саме: цементного тіста, піщано-цементної суміші, гідроксиапатиту (ГАП), шаруватих зразків склопластику на епоксидному в'яжучому (смола марки LR 285, каталізатор полімеризації LH 286), фторопласту 4, залежно від вмісту армуючої складової - багатошарових вуглецевих нанотрубок (ВНТ), і фторопласту 4, наповненому аеросилом (А300). Для армування матриць використовували багатошарові ВНТ, синтезовані за методом каталітичного CVD-синтезу із застосуванням трикомпонентних оксидних залізовмісних каталізаторів. Механічні випробування композитів щодо розтягу та згину проводились на розривній машині 2167 Р-50 з неперервним автоматичним записом діаграми "навантаження - деформація" на ПК. Аналіз розмірів агломератів ВНТ проводили за допомогою фотонної кореляційної спектроскопії (ФКС). Функцію розподілу частинок за розмірами визначали на спектрометрі "ZetaSizer-3" (Malvern Instruments, Великобританія) з корелятором 7032 та гелій-неоновим лазером ЛГ-111 потужністю 25 мВт (довжина хвилі <$Elambda~=~633> нм). Розміри областей когерентного розсіювання визначалися за допомогою методу рентгенівської дифракції (ДРОН-3М, <$Elambda sub roman Co ~=~0,179> нм). Проаналізовано залежності характеристик міцністі систем, наповнених ВНТ, від розміру структурних областей, що утворюються нанорозмірним наповнювачем. Для умовно "рідких" систем (цементне тісто, цементно-піщана суміш, епоксидна смола, в які ВНТ вводяться в стані дисперсії в рідині) - це агломерати ВНТ, розміри яких нелінійно залежать від концентрації ВНТ. Для "твердих": ГАП - це поруватість, Ф4 - розмір областей когерентного розсіяння рентгенівських променів. Показано, що за низьких концентрацій нанорозмірних наповнювачів характеристики міцністі композиційних матеріалів лінійно збільшуються від зміни розмірів структурних областей, що утворюються нанорозмірним наповнювачем. Одержані експериментальні залежності підтверджують теоретичні розрахунки про визначальну роль нанорозмірних областей матриць, які утворюються під час взаємодії з нанорозмірним наповнювачем, тобто відгук матриці пропорційний площі поверхні межі фаз.
  Повний текст PDF - 1.579 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Семенцов Ю.
  • Картель М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Семенцов Ю. І. Вплив малих концентрацій вуглецевих нанотрубок на структуроутворення в матрицях різної природи / Ю. І. Семенцов, М. Т. Картель // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 2. - С. 174-189. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Семенцов Юрій Іванович (фізико-математичні науки)
  • Картель Микола Тимофійович (1948–) (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського