Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Oranska O. I. 
X-ray diffraction and thermal studies on some food and cosmetic bentonite clays / O. I. Oranska, Yu. I. Gornikov // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 1. - С. 13-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_1_4
Завдяки особливостям шаруватої структури і катіонного складу міжшарового простору мінералів групи смектиту (монтмориллоніту), присутніх в бентонітових глинах, можливе застосування таких глин в харчовій промисловості, медицині, фармацевтиці, косметиці. З метою відбору бентонітових глин з високим вмістом мінералу з групи смектиту для розробки нових функціональних наповнювачів гігієнічної косметики вивчено фазовий склад ряду бентонітових глин українського та іноземного походження. З використанням методів порошкової дифракції (CuK<$Ealpha> випромінювання) та термічного аналізу (дериватограф Q-1500D) проаналізовано фазовий склад комерційних бентонітових глин харчового і косметичного призначення. Харчові глини були представлені глинами півдня України - бентонітом, блакитною і зеленою глиною та Мінеролом. Косметичні - південно-українськими жовтою і рожевою глиною, а також французькою Рассул та індійською Мултані-мітті. Для ідентифікації мінералу групи смектитів проведено аналіз базальних рефлексів рентгенограм глин, насичених водою і зневоднених за <$E400~symbol Р roman C>. Зсув першого базального рефлексу (001) з міжплощинною відстанню 1,5 нм в вихідних зразках глин відповідав збільшенню до 1,8 - 2 нм або зменшенню до 0,9 нм його міжплощинної відстані в насичених водою або зневоднених зразках глин, що підтвердило віднесення глинистого мінералу до групи смектитів. Термічний аналіз використано для визначення температур теплових ефектів, пов'язаних з фазовими перетвореннями, й уточнення фазового складу зразків. Таким чином, у всіх глинах було виявлено мінерал з групи смектитів. Виявлено також супутні мінерали, такі як каолініт, кальцит, кварц, слюда, гіпс. Було встановлено, що українські блакитна глина і Мінерол, іноземні глини Рассул і Мултані-мітті містять значну кількість мінералу з групи смектитів і можуть бути використані для модифікування різними сполуками з метою надання косметичним композиціям бажаних властивостей.
  Повний текст PDF - 476.732 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Oranska O.
  • Gornikov Y.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Oranska O. I. X-ray diffraction and thermal studies on some food and cosmetic bentonite clays / O. I. Oranska, Yu. I. Gornikov // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 1. - С. 13-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Оранська Олена Іванівна (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського