Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Гончар О. М. 
Модифікування поверхні монтморилоніту олігоуретаном, що містить функціональні аміногрупи / О. М. Гончар // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 1. - С. 87-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_1_11
З метою створення нанокомпозитів на основі поліконденсаційних полярних полімерів з монтморилонітом (ММТ) розроблено новий спосіб модифікування поверхні шаруватого силікату. Модифікування здійснюється за механізмом іонного обміну неорганічних катіонів на поверхні монтморилоніту на органічні. В роботі використано природний монтморилоніт Асканського родовища (Грузія). Природний монтморилоніт переводили у натрієву форму шляхом обробки карбонатом натрію, для забезпечення максимальної обмінної ємності поверхні мінералу. Обмінну ємність на поверхні натрієвої форми монтморилоніту визначали за аналізом адсорбції індикатора метиленового блакитного за допомогою методу фотоколориметрії. Для модифікування монтморилоніту запропоновано використання нового синтезованого авторами модифікатора олігоуретанамінамоній хлориду, що містить у своєму складі одночасно полярні уретанові фрагменти та реакційноздатні аміногрупи. Синтез олігоуретанамінамоній хлориду здійснювався у дві стадії без виділення проміжних продуктів з утворенням розчину модифікатора заданої концентрації. За допомогою методу кислотно-лужного титрування визначено вміст аміногруп у складі модифікатора. Кількість адсорбованого олігоуретанамінамоній хлориду визначалась за методом термогравиметричного аналізу. Підвищення міжшарової відстані внаслідок модифікації монтморилоніту визначено з використанням методу рентгеноструктурного аналізу. Уретанові фрагменти у складі нового модифікатора забезпечують набухання у полярних апротонних розчинниках, що сприяє процесу розшаруванню наночасток, дифузії полярного мономера у міжшаровий простір та утворенню водневих зв'язків поверхні ММТ з полімерною матрицею. Наявність доступних аміногруп, що розташовані на кінці молекул олігомера, сприяє утворенню хімічного зв'язку з полімерною матрицею у процесах поліконденсації. Утворення фізичних і хімічних зв'язків з матрицею полярних поліконденсаційних полімерів сприяє підвищенню експлуатаційних властивостей нанокомпозитів, зокрема фізико-механічних. Встановлено підвищення розривної міцності полімерного нанокомпозиту на основі поліепоксиду у 2,1 разу у порівнянні з вихідною полімерною матрицею за концентрації монтморилоніту 2 мас. %.
  Повний текст PDF - 372.236 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гончар О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гончар О. М. Модифікування поверхні монтморилоніту олігоуретаном, що містить функціональні аміногрупи / О. М. Гончар // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - Т. 10, № 1. - С. 87-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2019_10_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гончар Олексій Миколайович (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського