Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Gerashchenko I. I. 
Physicochemical aspects of therapeutic effect of enterosorbents (theoretical research) / I. I. Gerashchenko // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 4. - С. 373-382. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_4_8
Активне просування ентеросорбентів на ринок випереджає детальне вивчення механізмів їх лікувальної дії. У споживачів і навіть серед спеціалістів популярністю користується спрощена думка про те, що ентеросорбенти лише зв'язують і видаляють токсини, виконуючи функцію очистки організму. Мета цієї статті - продемонструвати важливість фізико-хімічних чинників для прояву терапевтичної активності ентеросорбентів. До цих чинників належать: електростатичний заряд поверхні сорбента; розмір пор; розмір доступної поверхні; гідрофільно-гідрофобний баланс поверхні; йонообмінні властивості; здатність до структуризації води. Зазначені чинники можна кількісно оцінити, застосовуючи такі методи, як електрофорез, газова хроматографія, методи лазерної кореляційної та <$Enothing sup 1 roman H> ЯMР спектроскопії, об'ємний аналіз та ін. Разом з тим, у фармацевтичній практиці зручніше характеризувати ентеросорбент за здатністю адсорбувати певні тестові речовини. Для оцінки вищезазначених чинників використовано різнозаряджені барвники - метиленовий синій і конго червоний, іони Zn<^>2+, желатин, фенол та амінокислоту триптофан. За допомогою цього підходу охарактеризовано різні типи активованого вугілля, нанорозмірний пірогенний кремнезем (атоксіл), пористий Syloid 244FP, гідрофобний Aerosil R972, силікагель, Ентеросгель, пірогенний оксид алюмінію, смекту, цеоліти, каолін, різноманітні похідні целюлози, лігнін та інші матеріали. З метою дослідження взаємодії ентеросорбентів зі слизовою оболонкою кишечника як модельний об'єкт було використано препарат склоподібного тіла ока. У результаті дійшли висновку, що нанорозмірний кремнезем доцільно розглядати насамперед як обволікаючий засіб, основним механізмом дії якого є взаємодія з глікопротеїнами слизової кишечника. Як наслідок, реалізуються два лікувальних ефекти: утворюється перешкода для дифузії патогенних речовин крізь слизову, що знижує їх абсорбцію; антидіарейний ефект завдяки захисту рецепторів слизової від адгезії мікроорганзмів та впливу мікробних токсинів. Враховуючи, що слизова кишечника вздовж усієї його довжини, в діапазоні pH від 6,0 до 9,0, заряджена негативно, така взаємодія для кремнезему має відбуватися з подоланням електростатичного відштовхування. Тобто обволікаюча здатність кремнезему буде слабшою, ніж у препаратів на основі оксиду алюмінію, які в кишечнику заряджені позитивно. Загалом, поглинаючий механізм як основний для прояву лікувальної дії може бути застосований лише у разі високопористих сорбентів: активованого вугілля, цеолітів, силікагелю, Syloid 244FP тощо.
  Повний текст PDF - 607.889 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Gerashchenko I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Gerashchenko I. I. Physicochemical aspects of therapeutic effect of enterosorbents (theoretical research) / I. I. Gerashchenko // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 4. - С. 373-382. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Геращенко Ігор Іванович (1957–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського