Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Kuzema P. O. 
Luminescent materials based on organic salts pyrolyzed at the silica surface / P. O. Kuzema, Yu. M. Bolbukh, V. A. Tertykh // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 4. - С. 404-410. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_4_11
Останнім часом широку увагу дослідників привертає особливий різновид вуглецевих наноматеріалів - вуглецеві наноточки (ВНТ), завдяки їх низькій токсичності, гарній біосумісності, хімічній інертності, високій фотостабільності та люмінесценції. Встановлено, що допування деякими гетероатомами є ефективним підходом для поліпшення люмінесценції таких матеріалів. Крім того, використання поверхні кремнезему як носія може промотувати синтез ВНТ і розширити сферу застосування кремнезем-вуглецевих композитів. Останні досягнення в області синтезу люмінесцентних композитів на основі кремнезему та ВНТ показали високий потенціал таких систем у процесах біовізуалізації, сенсорики та твердотільного освітлення. Проте більшість методів синтезу таких матеріалів все ще залишаються відносно складними та коштовними. В даній роботі було використано простий та недорогий спосіб одержання люмінесцентних наноматеріалів на основі кремнезему. Мета роботи - вивчення люмінесцентних властивостей матеріалів, одержаних піролізом уратів цитринової кислоти на поверхні кремнезему. Як матеріал-носій використовували пірогенний кремнезем. Спочатку готували водні або спиртові розчини солей з різним співвідношенням цитринової кислоти та сечовини, а потім проводили осадження цих солей на поверхню кремнезему. Одержаний матеріал піддавали термічній обробці за температури до <$E270~symbol Р roman C>, після чого проводили реєстрацію і аналіз спектрів поглинання та фотолюмінесценції цих зразків. Результати показали, що, незалежно від використаного розчинника, як висушені, так і піролізовані зразки проявляють люмінесцентні властивості, причому квантовий вихід люмінесценції знаходиться в межах 7 - 11 %. Заміна співвідношення цитринова кислота:сечовина в діапазоні значень 1:(1 - 3) не впливає на люмінесцентні властивості висушених зразків, однак їх подальша термообробка за <$E270~symbol Р roman C> призводить до зниження інтенсивності люмінесценції. Заміна розчинника з води на етиловий спирт неоднозначно впливає на люмінесцентні властивості висушених зразків кремнезему з нанесеними солями у різних співвідношеннях цитринова кислота:сечовина. Проте, подальша термообробка за <$E270~symbol Р roman C> призводить до того, що, незалежно від цих співвідношень, такі кремнеземи володіють приблизно однаковими люмінесцентними властивостями. Серед використаних співвідношень цитринова кислота:сечовина, розчинників і варіантів термічної обробки, найбільш прийнятним є варіант нанесення на кремнезем солі 1:1 із спиртових розчинів з подальшою сушкою і термічною обробкою за <$E270~symbol Р roman C>.
  Повний текст PDF - 323.562 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kuzema P.
  • Bolbukh Y.
  • Tertykh V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kuzema P. O. Luminescent materials based on organic salts pyrolyzed at the silica surface / P. O. Kuzema, Yu. M. Bolbukh, V. A. Tertykh // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 4. - С. 404-410. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_4_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузема Павло Олександрович (фізико-математичні науки)
  • Тьортих Валентин Анатолійович (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського