Наукова періодика України Clinical endocrinology and endocrine surgery


Черенько М. С. 
Безпечність пульс-терапії глюкокортикоїдними гормонами у лікуванні ендокринної орбітопатії / М. С. Черенько // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2018. - № 3. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kee_2018_3_6
Ендокринна орбітопатія (ЕО) як одна зі складових хвороби Грейвса має доведену автоімунну природу. Для лікування активної фази цієї хвороби (середньотяжкої та тяжкої форм) використовується пульс-терапія метилпреднізолоном, яка має високу ефективність, проте відштовхує можливими побічними ефектами. Мета дослідження - порівняння частоти і тяжкості побічних реакцій у пацієнтів, що проходили лікування пульс-терапією метилпреднізолоном за стандартизованою і нестандартизованою (високодозовою) схемами. У дослідження включено 48 пацієнтів із ЕО середньотяжкого і тяжкого ступенів у активній фазі, які пройшли лікування пульс-терапією метилпреднізолоном з 2012 по 2017 рр. включно. Їх було розподілено на 2 групи (стандартизовану і високодозову), залежно від сумарної курсової дози метилпреднізолону, що застосовувалася (менше чи більше 4,5 г - 32 і 16 осіб відповідно). У високодозовій групі середня курсова доза становила <$E7,64~symbol С~1,96> г, у стандартизованій - <$E3,86~symbol С~1,04> г. У високодозовій групі у порівнянні зі стандартизованою, достовірно частіше зустрічалися пацієнти з тяжкою формою EO - 10 (62,5 %) та 3 (9,4 %) осіб відповідно (P << 0,05). Кількість і тяжкість побічних реакцій прямо корелювали зі збільшенням дози метилпреднізолону: побічні явища зареєстровано у 10 (31,3 %) осіб стандартизованої - у 10 (62,5 %) осіб високодозової групи. Відношення шансів 3,67 (95 % ДI від 1,04 до 12,9) свідчить про зростання ризику виникнення побічних явищ у групі із курсовою дозою метилпреднізолону більше 4,5 г. У дослідженій серії не було жодного випадку, який би загрожував життю пацієнта. Алергічні реакції виникали двічі (на дозі 1,0 г на тиждень) у вигляді кропив'янки. Найчастіше - у 8 (16,7 %) випадках і пацієнти скаржилися на збудження і безсоння у день інфузії. У 6 (12,5 %) випадках реєструвалося підвищення активності печінкових ферментів у 1,5 - 3 разу. Також у 6 (12,5 %) випадках було зареєстровано підвищення внутрішньоочного тиску. Загалом 28 осіб (58,3 %) не відмічали ніяких побічних ефектів від пульс-терапії (22 хворих (68,7 %) із стандартизованої групи - 6 хворих (37,5 %) із високодозової групи). Одержані дані на найбільшій в Україні серії пацієнтів з ЕО, що пройшли пульс-терапію, співпадають з даними літератури і свідчать про безпечність пульс-терапії. Висновки: пульс-терапія метилпреднізолоном у пацієнтів з ЕО за схемою, запропонованою EUGOGO, є високоефективною і безпечною і має застосовуватися в усіх пацієнтів з активною фазою ЕО середнього та тяжкого ступеня за умови відсутності абсолютних протипоказань до неї.
  Повний текст PDF - 310.701 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Черенько М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Черенько М. С. Безпечність пульс-терапії глюкокортикоїдними гормонами у лікуванні ендокринної орбітопатії / М. С. Черенько // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2018. - № 3. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kee_2018_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Черенько Марія Сергіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського