Наукова періодика України Clinical endocrinology and endocrine surgery


Зелінська Н. Б. 
Мінеральна щільність кісткової тканини у дівчат із синдромом Тернера / Н. Б. Зелінська, І. Ю. Шевченко, Є. В. Глоба // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2018. - № 1. - С. 62-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kee_2018_1_10
Мета дослідження - визначення стану кісткової тканини в дівчат із синдромом Тернера (СТ) різного віку, варіантів каріотипу, замісної терапії естрогенами. Обстежено 30 дівчат із СТ віком 12,85 [11,00; 16,11] року з використанням методу двоенергетичної рентгенівської абсорбціометрії (DXA). Для оцінки МЩК використовували Z-критерій для хронологічного віку та статі дитини. Значення Z-критерію менше (-)2,5 SD розцінювали як остеопороз, від (-)1,0 до (-)2,5 SD - як остеопенію. Показники DXA оцінювали у перерахунку на кістковий вік хворих. Аналіз показників МЩК проводили залежно від каріотипу і віку дитини. Визначення остеокальцину в сироватці крові виконували за допомогою методу електрохемілюмінесцентного аналізу з використанням автоматичного аналізатора "Cobas" (Японія). Статистичну обробку одержаних результатів проводили за допомогою стандартних методів статистичного аналізу з використанням програми Statistica 10 (StatSoft, США). Зниження МЩК за показником Z-критерію виявлено в 76,66 % дівчат із СТ: в 50,00 % діагностовано остеопенію, в 26,66 % - остеопороз. Найменший вік дитини з СТ, в якому було зареєстровано остеопенію, становив 9,3 року. Показники МЩК не залежали від каріотипу хворих, а у дівчат із СТ допубертатного віку знаходились в межах норми та достовірно відрізнялись від знижених показників, що визначали в дітей пубертатного віку (p << 0,05). Порушення кісткового метаболізму прогресують з віком хворих на СТ: чим старша дитина, тим більший ступінь цих порушень (r = (-)0,46, p << 0,05). Не зареєстровано проявів остеопорозу чи остеопенії в групі дітей пубертатного віку, які одержували замісну терапію препаратами естрогенів (Z-критерій (-)0,78 [(-)1,04; 0,54] SD), і визначено зниження МЩК в групі дітей, які таку терапію не одержували (Z-критерій (-)1,86 [(-) 2,33; (-)1,12] SD). Висновки: для вчасного діагностування в дітей із СТ порушень МЩК, їх динаміки, зокрема на тлі відповідної терапії необхідне проведення DXA щорічно, починаючи з 12-річного віку. Остеокальцин не може слугувати показником наявності чи відсутності остеопорозу в дітей із СТ. Замісна терапія гіпогонадизму в підлітків із СТ запобігає розвитку остеопорозу.
  Повний текст PDF - 433.007 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Зелінська Н.
  • Шевченко І.
  • Глоба Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Зелінська Н. Б. Мінеральна щільність кісткової тканини у дівчат із синдромом Тернера / Н. Б. Зелінська, І. Ю. Шевченко, Є. В. Глоба // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2018. - № 1. - С. 62-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kee_2018_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Зелінська Наталія Борисівна (медичні науки)
  • Шевченко Ірина Юріївна (медичні науки)
  • Глоба Євгенія Вікторівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського