Наукова періодика України Кардіохірургія та інтервенційна кардіологія


Шклянка І. В. 
Ефективність та безпечність періопераційного застосування статинів при проведенні аортокоронарного шунтування / І. В. Шклянка, О. Й. Жарінов, К. О. Міхалєв, О. А. Єпанчінцева, Б. М. Тодуров // Кардіохірургія та інтервенційна кардіологія. - 2018. - № 1. - С. 14-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/karx_2018_1_4
Мета роботи - оцінити ефективність та безпечність періопераційного прийому статинів при проведенні аортокоронарного шунтування (АКШ). В одноцентровому дослідженні проаналізовано дані, одержані при клініко-інструментальному обстеженні 155 пацієнтів зі стабільною ішемічною хворобою серця (ІХС), послідовно відібраних для операції АКШ. Залежно від особливостей застосування статинів у періопераційний період пацієнти були ретроспективно поділені на три групи: перша група - не одержували статинів принаймні протягом тижня до операції (n = 30), друга група - приймали статини в помірних або низьких дозах (n = 107), третя група - приймали статини у високих дозах (протягом не менше ніж одного тижня до операції (n = 18). Пацієнтів, що приймали високоінтенсивну терапію статинами упродовж менше 7 днів до дня операції, відносили до другої групи. Порівнювані групи не мали значущих відмінностей щодо супутніх захворювань та демографічних показників. Післяопераційні ускладнення виникли загалом у 66 (42,6 %) пацієнтів. Відсутність періопераційної терапії статинами асоціювалася з більш частим виникненням післяопераційних ускладнень порівняно з терапією статинами в помірних та високих дозах (73, 36, 28 % пацієнтів у клінічних групах, відповідно; p1-2 = 0,003, p1-3 = 0,018). Частота виникнення післяопераційної фібриляції передсердь була значно нижчою у 2-й та 3-й групі, порівняно з 1-ю групою (p1-2 << 0,001 та p1-3 << 0,001). У першій групі зафіксовано 4 випадки гострої серцевої недостатності та по одному випадку гострого інфаркту міокарда, гострої дихальної недостатності та значущої блокади, що потребувала імплантації штучного водія ритму, при цьому в інших групах таких випадків не зафіксовано. Випадки гострого пошкодження нирок зауважили з однаковою частотою у першій та другій групах (по 10 %), у третій групі - не реєстрували. Значущих відмінностей змін у динаміці рівнів печінкових проб у групах не спостерігали. Висновки: відсутність періопераційної терапії статинами асоціюється з більшою частотою виникнення післяопераційних ускладнень. Періопераційне призначення статинів поєднувалося зі зменшенням частоти післяопераційної фібриляції передсердь та не супроводжувалося значущими змінами в динаміці маркерів печінкової та ниркової дисфункції, в тому числі на тлі прийому високих доз препаратів.
  Повний текст PDF - 593.253 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шклянка І.
  • Жарінов О.
  • Міхалєв К.
  • Єпанчінцева О.
  • Тодуров Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шклянка І. В. Ефективність та безпечність періопераційного застосування статинів при проведенні аортокоронарного шунтування / І. В. Шклянка, О. Й. Жарінов, К. О. Міхалєв, О. А. Єпанчінцева, Б. М. Тодуров // Кардіохірургія та інтервенційна кардіологія. - 2018. - № 1. - С. 14-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/karx_2018_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шклянка Інга Володимирівна (медичні науки)
  • Жарінов Олег Йосипович (1965–) (медичні науки)
  • Міхалєв Кирило Олексійович (медичні науки)
  • Єпанчінцева Ольга Анатоліївна (медичні науки)
  • Тодуров Борис Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського