Наукова періодика України Клінічна анатомія та оперативна хірургія


Слободян О. М. 
Особливості становлення будови структур твердого піднебіння у ранньому періоді онтогенезу / О. М. Слободян, А. І. Проданчук // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 4. - С. 6-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_4_3
Відомості про синтопічні кореляції в пренатальному періоді, джерела, причини та механізми онтогенетичних процесів сприяють як розумінню механізмів нормального формоутворення органа та становлення його топографії, так і визначенню варіантів його будови та природжених вад. Мета дослідження - встановити особливості морфогенезу структур твердого піднебіння в ранньому періоді онтогенезу людини. Морфологічні дослідження анатомічних особливостей твердого піднебіння вивчено на 118 препаратів зародків, передплодів, плодів і новонароджених людини за допомогою макроскопії, мікроскопії серій послідовних гістологічних і топографоанатомічних зрізів, звичайного і тонкого препарування, комп'ютерної томографії, морфометрії. Встановлено, що перші ознаки формування серединного шва визначаються на 10-му тиж внутрішньоутробного розвитку, коли верхній сполучний шар пучків волокон розвинутий вздовж серединної лінії опосередковано біля леміша. Епітеліальні перлини твердого піднебіння розподіляються на 3 типи: серединні перлини, що походять з середньої лінії епітеліального шва піднебіння; присередні перлини і похідні від епітелію різцевого шва Альбрехта; бічні перлини, що виникають із зубної пластини всіх зубних бруньок. Епітеліальні перлини твердого піднебіння розміщуються вздовж серединної лінії, а починаючи з 4-місячних плодів, починають розвиватися бічні та присередні перлини. Упродовж внутрішньоутробного розвитку серединний шов твердого піднебіння формується у два етапи: початковий, що пов'язаний тільки з ростом і розвитком самого шва і триває до 4-го міс розвитку; з 4-го місяця розвитку і до народження і відбувається розвиток шва у поєднанні з ремоделюванням всього кісткового піднебіння. З 4-го міс розвитку розпочинається ріст леміша в напрямі до твердого піднебіння, горизонтальна пластинка піднебінної кістки обабіч має форму трикутника, верхівка якого вклинюється між лемішем та піднебінним відростком верхньої щелепи. З 5-го по 7-й міс розвитку нижня частина леміша стає довшою і вклинюється в вузький простір між двома горизонтальними пластинками піднебінних кісток. У 8-місячних плодів та новонароджених внаслідок росту леміша у напрямку серединного шва, серединний шов набуває "Y"-подібної форми у поперечному перерізі. Рентгенологічно тверде піднебіння починає візуалізуватися із середини 5-го місяця розвитку.
  Повний текст PDF - 406.146 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Слободян О.
  • Проданчук А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Слободян О. М. Особливості становлення будови структур твердого піднебіння у ранньому періоді онтогенезу / О. М. Слободян, А. І. Проданчук // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 4. - С. 6-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_4_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Слободян Олександр Миколайович (медичні науки)
  • Проданчук Анна Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського