Наукова періодика України Клінічна анатомія та оперативна хірургія


Зубко Л. Ю. 
Особливості топографії позапечінкових жовчовивідних шляхів за даними комп’ютерної томографії в режимі 3D-cor / Л. Ю. Зубко // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 1. - С. 48-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_1_10
Результати численних клінічних і морфологічних досліджень структур гепатобіліарної зони засвідчують, що розміри та положення позапечінкових жовчовивідних протоків мають значну варіабельність, але вважаються нормою, якщо не спричиняють розвитку патологічних змін чи процесів. Серед описаних у науковій літературі варіантів є й такі, що можна вважати аномаліями розвитку, оскільки їх рідко виявляють під час обстеження (варіанти індивідуальної норми). При цьому більшість дослідників наголошують, що варіанти розташування та злиття позапечінкових жовчних протоків є особливо важливими у практичній діяльності абдомінальних хірургів і можуть призводити до пошкоджень протоків і судин печінково-дванадцятипалокишкової зв'язки. Частота інтраопераційного ушкодження жовчних шляхів збільшилася у 5 разів після широкого впровадження лапароскопічних технологій та, за повідомленнями різних дослідників, сьогодні сягає від 2 до 12 %. За даними літератури, не більше 48 % випадків можна розглядати як типову анатомію, описану в різних посібниках (впадіння міхурової протоки під кутом в зовнішню стінку загальної печінкової протоки). Згідно з клінічною класифікацією Ruge є 3 основні типи злиття міхурової протоки (МП) із загальною печінковою: МП впадає у праву бокову поверхню печінкової протоки під гострим кутом; довга МП розташована паралельно відносно загальної печінкової впродовж 1 - 5 см; МП спірально обходить загальну печінкову і з'єднується з нею по задній чи лівій боковій поверхні. У решти випадків трапляються одиночні та парні додаткові сегментарні протоки, довша від звичної норми загальна жовчна протока, відхилення від "нормального" місця впадіння МП в загальну жовчну. Проаналізовано 20 томограм пацієнтів обох статей (11 чоловіків, 9 жінок) зрілого віку без патології гепатобіліарної системи на комп'ютерному томографі Siemens Somatom Emotion 16. Проведений аналіз комп'ютерних томограм органів гепатобіліаної зони допоміг дослідити особливості топографії позапечінкових жовчних шляхів та виявити 4 варіанта впадіння МП в загальну жовчну протоку (впадіння МП під кутом в зовнішню стінку загальної печінкової протоки; паралельне розташування МП; спіральне розташування МП; впадіння МП в праву печінкову протоку). Різні варіанти розвитку МП можна ефективно візуалізувати за допомогою методу комп'ютерної томографії в режимі 3D cor. Аналіз морфометричних показників позапечінкових жовчних шляхів, за даними опрацьованих КТ-обстежень, засвідчив, що в осіб різної статі зрілого віку без патології гепатобіліарної системи довжина МП коливалась в межах 7,3 - 42,71 мм. У жінок старших 36 років довжина МП збільшується. МП ширша в осіб жіночої статі. З віком, як у чоловіків, так і у жінок, ширина МП додатково зростає в середньому на 27,5 та 15 % відповідно. Кут впадіння МП в загальну жовчну протоку характеризується значною варіабельністю і зменшується з віком як у чоловіків, так і у жінок.
  Повний текст PDF - 749.372 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Зубко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Зубко Л. Ю. Особливості топографії позапечінкових жовчовивідних шляхів за даними комп’ютерної томографії в режимі 3D-cor / Л. Ю. Зубко // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 1. - С. 48-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Зубко Людмила Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського