Наукова періодика України Клінічна анатомія та оперативна хірургія


Кузняк Н. Б. 
Особливості морфогенезу структурних компонентів носової ділянки щура білого / Н. Б. Кузняк // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2016. - Т. 15, № 4. - С. 17-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2016_15_4_5
З метою з'ясування загальних закономірностей і видових особливостей пренатального морфогенезу структур носової ділянки білого щура досліджено 21 серія послідовних гістологічних зрізів препаратів білих щурів 4,0 - 36,0 мм тім'яно-куприкової довжини. Установлено, що розвиток носової порожнини щура починається з носових плакод, які мають ектодермальне походження. Становлення носової порожнини щура проходить 5 послідовних стадій: нюхових плакод, носової ямки, носових мішків, первинної носової порожнини і носової порожнини дефінітиву. У формуванні носової порожнини обов'язковою є фізіологічна атрезія ніздрів, носопіднебінних каналів і протоки лемешево-носового органа, яка за часом передує горизонталізації піднебінних відростків. Закономірності морфогенезу носових залоз полягають у певній послідовності їх розвитку: в першу чергу закладається латеральна носова залоза, потім залози верхньощелепної пазухи, респіраторні та нюхові. У цілому закладка і розвиток носових залоз у щура відбуваються в більш ранні терміни розвитку у порівнянні з людиною.З метою з'ясування загальних закономірностей і видових особливостей пренатального морфогенезу структур носової ділянки білого щура досліджено 21 серія послідовних гістологічних зрізів препаратів білих щурів 4,0 - 36,0 мм тім'яно-куприкової довжини. Установлено, що розвиток носової порожнини щура починається з носових плакод, які мають ектодермальне походження. Становлення носової порожнини щура проходить 5 послідовних стадій: нюхових плакод, носової ямки, носових мішків, первинної носової порожнини і носової порожнини дефінітиву. У формуванні носової порожнини обов'язковою є фізіологічна атрезія ніздрів, носопіднебінних каналів і протоки лемешево-носового органа, яка за часом передує горизонталізації піднебінних відростків. Закономірності морфогенезу носових залоз полягають у певній послідовності їх розвитку: в першу чергу закладається латеральна носова залоза, потім залози верхньощелепної пазухи, респіраторні та нюхові. У цілому закладка і розвиток носових залоз у щура відбуваються в більш ранні терміни розвитку у порівнянні з людиною.
  Повний текст PDF - 677.508 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кузняк Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кузняк Н. Б. Особливості морфогенезу структурних компонентів носової ділянки щура білого / Н. Б. Кузняк // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2016. - Т. 15, № 4. - С. 17-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2016_15_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузняк Наталія Богданівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського