Наукова періодика України Журнал органічної та фармацевтичної хімії


Свєчнікова О. М. 
Молекулярний дизайн біологічно активних похідних N-фенілантранілової кислоти за моделлю de nova / О. М. Свєчнікова, С. В. Колісник, О. Ф. Винник, Т. А. Костіна, Т. В. Жукова // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2018. - Т. 16, вип. 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2018_16_1_9
Більшість QSAR-методів базується на встановленні залежності різних видів біологічної активності сполук від їх фізико-хімічних параметрів, визначення яких експериментально досить утруднене, а розраховано їх теоретично і найчастіше вони мають систематичні відхилення. Мета роботи - за допомогою емпіричного методу за моделі "de nova" визначити інкременти замісників в ізоструктурних рядах гідразидів та тіосемікарбазидів заміщених N-фенілантранілових кислот до їх протизапальної активності. Дослідження здійснювалось для 18 тіосемікарбазидів (1 серія) та 15 гідразидів (2 серія) заміщених N-фенілантранілової кислоти. Розраховані інкременти показують, що введення замісників до антранілової частини молекули тіосемікарбазидів підсилює протизапальну активність. Інкременти замісників у неантраніловому фрагменті молекули мають різні знаки та величини, що залежать від природи та положення радикалу. Введення до антранілового фрагменту молекули гідразиду N-фенілантранілової кислоти у пара-положення замісників (Cl<^>-, NO<^>2-) підвищує протизапальну активність, а введення різних замісників у неантраніловий фрагмент молекули викликає як збільшення, так і зменшення <$Elg~PI>. Вивчення протизапальної активності проводили на моделі "формалінового набряку" у щурів за допомогою онкометричного методу. Речовини вводили перорально у вигляді тонкодиспергованої суспензії, стабілізованої емульгатором твіном-80 у дозах 50 мг/кг маси тіла тварин. Препарат порівняння індометацин вводився у дозі 50 мг/кг. Висновки: за допомогою емпіричного методу визначено інкременти замісників в ізоструктурних рядах тіосемікарбазидів та гідразидів заміщених N-фенілантранілових кислот. Проаналізовано залежність інкрементів від природи та положення замісників у молекулах.
  Повний текст PDF - 464.252 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Свєчнікова О.
  • Колісник С.
  • Винник О.
  • Костіна Т.
  • Жукова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Свєчнікова О. М. Молекулярний дизайн біологічно активних похідних N-фенілантранілової кислоти за моделлю de nova / О. М. Свєчнікова, С. В. Колісник, О. Ф. Винник, Т. А. Костіна, Т. В. Жукова // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2018. - Т. 16, вип. 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2018_16_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Свєчнікова Олена Миколаївна (хімічні науки)
  • Колісник Сергій Вікторович (1964–) (хімічні науки)
  • Винник Олександр Федорович (хімічні науки)
  • Костіна Тетяна Анатоліївна (фармацевтичні науки)
  • Жукова Тамара Володимирівна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського