Наукова періодика України Журнал органічної та фармацевтичної хімії


Редькін Р. Г. 
Синтез спіро-2-оксіндольних похідних імідів піролідин-3,4-дикарбонової кислоти із залишками біогенних сірковмісних амінокислот та їх антигіпоксична активність / Р. Г. Редькін // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2017. - Т. 15, вип. 2. - С. 55-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2017_15_2_6
Модифікація каркасу спіро-2-оксіндолів за рахунок уведення фармакофорів відомих БАР - це продуктивний шлях пошуку і створення нових біологічно активних молекул непласкої будови. Мета роботи - синтез ряду спіро-2-оксіндольних похідних імідів піролідин-3,4-дикарбонової кислоти із залишками сірковмісних alpha-амінокислот та вивчення їх антигіпоксичної активності. Використовуючи трикомпонентне каскадне перетворення ізатинів із сірковмісними alpha-амінокислотами та малеімідами було синтезовано ряд нових спіроімідів - 4'-R4-5'-алкілтіо-S-R3-спіро[1-R1-5-R5-3H-індол-3,2' (1'H)-піроло[3,4-c]пірол]-2,3',5'(1H,2'aH,4'H)-тріонів з виходами 55 - 92 %. Склад і будову синтезованих сполук підтверджено даними РСА, елементного аналізу, мас- та ЯМР-спектрів. Встановлено, що в результаті утворюються лише 2 з восьми можливих енантіомерів спіроімідів. Найбільш активним на моделі гострої нормобаричної гіпоксичної гіпоксії з гіперкапнією виявився спіроімід із залишком метіоніну у дозі 10 мг/кг, який достовірно збільшував тривалість життя щурів щодо контролю в середньому відповідно на 33,7 %. На тлі гострої асфіксії найбільш ефективним було його превентивне введення у дозі 5 мг/кг, що збільшувало тривалість біоелектричної активності серця на 12,1 %. Однореакторний синтез у спиртово-водному середовищі; методи РСА, елементного аналізу, спектроскопії ЯМР <$Enothing sup 1 roman H>, <$Enothing sup 13 roman C>, мас-спектрометрії; дослідження антигіпоксичної активності проводили на моделях гострої нормобаричної гіпоксичної гіпоксії з гіперкапнією і гострої асфіксії на щурах-самцях лінії Wistar. Антигіпоксичну дію за внутрішньошлункового введення оцінювали за тривалістю біоелектричної активності серця. Висновки: розроблено ефективний підхід до синтезу 4'-R4-5'-алкілтіо-S-R3-спіро[1-R1-5-R5-3H-індол- 3,2'(1'H)-піроло[3,4-c]пірол]-2,3',5'(1H,2'aH,4'H)-тріонів, серед яких знайдено сполуку з помірною антигіпоксичною активністю.
  Повний текст PDF - 798.757 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Редькін Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Редькін Р. Г. Синтез спіро-2-оксіндольних похідних імідів піролідин-3,4-дикарбонової кислоти із залишками біогенних сірковмісних амінокислот та їх антигіпоксична активність / Р. Г. Редькін // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2017. - Т. 15, вип. 2. - С. 55-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2017_15_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Редькін Руслан Григорович (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського