Наукова періодика України Журнал органічної та фармацевтичної хімії


Zvarych V. I. 
N-Acylation of amino-9,10-anthraquinones by the system of strong carboxylic acid – ammonium thiocyanate / V. I. Zvarych, M. V. Stasevych, V. V. Lunin, V. P. Novikov, M. V. Vovk // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2015. - Т. 13, вип. 3. - С. 26-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2015_13_3_7
Наведено інформативну літературну довідку синтетичної значимості реакції ацилювання амінів, продукти якої - відповідні аміди є важливими інтермедіатами у разі одержання значного масиву практично корисних сполук. На основі аналізу літературних джерел виявлено, що в процесах ацилфункціоналізації амінів найпоширенішими є методи ацетилювання, трифтороацетилювання та формілювання, в яких, як правило, в ролі ацилюючих реагентів використовуються ангідриди або хлороангідриди кислот за присутності високотоксичних і дорогих каталізаторів. Розроблено підхід до синтезу низки N-ацильованих аміно-9,10-антрахінонів, який грунтується на застосуванні нової ацилюючої системи - сильна органічна кислота-тіоціанат амонію. На прикладах взаємодії аміно-9,10-антрахінонів із форміатною, ацетатною, тіоацетатною та трифтороацетатною кислотами за присутності двократного надлишку тіоціанату амонію з'ясовано вплив структури аміносубстрату та карбонової кислоти на перебіг реакції ацилювання та утворення антрахіноліламідів. Встановлено, що 1-аміно-9,10-антрахінон та його заміщені аналоги за присутності тіоціанату амонію схильні до ацилювання тільки форміатною та трифтороацетатною кислотами, натомість 2-аміно-9,10-антрахінон окрім форміатної та трифтороацетатної кислот, утворює аміди під дією ацетатної та тіоацетатної кислот. Запропонована схема знайденої реакції, яка передбачає in situ генерування із карбонової кислоти та тіоціанату амонію ацетату амонію, який власне і виконує роль ацилюючого реагента.Наведена інформативна літературна довідка синтетичної значимості реакції ацилювання амінів, продукти якої відповідні аміди є важливими інтермедіатами при одержанні значного масиву практично корисних сполук. На основі аналізу літературних джерел виявлено, що в процесах ацилфункціоналізації амінів найпоширенішими є методи ацетилювання, трифтороацетилювання та формілювання, в яких, як правило, в ролі ацилюючих реагентів використовуються ангідриди або хлороангідриди кислот у присутності високотоксичних і дорогих каталізаторів. Розроблено підхід до синтезу низки N-ацильованих аміно-9,10-антрахінонів, який грунтується на застосуванні нової ацилюючої системи сильна органічна кислота - тіоціанат амонію. На прикладах взаємодії аміно-9,10-антрахінонів із форміатною, ацетатною, тіоацетатною та трифтороацетатною кислотами в присутності двократного надлишку тіоціанату амонію з'ясовано вплив структури аміносубстрату та карбонової кислоти на перебіг реакції ацилювання і утворення антрахіноліламідів. Встановлено, що 1-аміно-9,10-антрахінон та його заміщені аналоги в присутності тіоціанату амонію схильні до ацилювання тільки форміатною та трифтороацетатною кислотами, натомість 2-аміно-9,10-антрахінон окрім форміатної та трифтороацетатної кислот утворює аміди під дією ацетатної та тіоацетатної кислот. Запропонована схема знайденої реакції, яка передбачає in situ генерування із карбонової кислоти та тіоціанату амонію ацетату амонію, який власне і виконує роль ацилюючого реагента.
  Повний текст PDF - 370.148 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Zvarych V.
  • Stasevych M.
  • Lunin V.
  • Novikov V.
  • Vovk M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Zvarych V. I. N-Acylation of amino-9,10-anthraquinones by the system of strong carboxylic acid – ammonium thiocyanate / V. I. Zvarych, M. V. Stasevych, V. V. Lunin, V. P. Novikov, M. V. Vovk // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2015. - Т. 13, вип. 3. - С. 26-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2015_13_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Стасевич Марина Володимирівна (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського