Наукова періодика України Журнал органічної та фармацевтичної хімії


Зборовський Ю. Л. 
Комплексоутворення 4-амінобензгідроксамової кислоти з іонами Ru(III), Rh(III) та Pd(II) / Ю. Л. Зборовський, І. В. Бабічук, В. В. Орисик, С. І. Орисик, В. І. Пехньо, М. В. Вовк // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2014. - Т. 12, вип. 3. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2014_12_3_12
Синтезовано ряд гідроксаматних та гідроксиматних комплексів Ru(III), Rh(III) і Pd(II) із 4-аміно-N-гідроксибензамідом (АГБА) та досліджено їх ІЧ, ЕСП та ЯМР <$Enothing sup 1 roman H> спектральні характеристики. Встановлено, що АГБА взаємодіє з іонами металів головним чином за типом O,O'-координації, причому будова комплексів значною мірою залежить від рН середовища. В кислому та слабокислому середовищах АГБА утворює переважно гідроксаматні комплекси з координацією гідроксамової кислоти в нейтральній або монодепротонованій формах. В ЯМР <$Enothing sup 1 roman H> спектрах гідроксаматних комплексів синглет NH протона зсувається в сильне поле, що пов'язано з утворенням металохелатних циклів. В лужному або близькому до нейтрального середовищах АГБА взаємодіє як діаніон, що призводить до утворення гідроксиматних комплексів аніонного типу. В ЯМР <$Enothing sup 1 roman H> спектрах таких комплексів синглети NH та OH протонів відсутні. Залежно від природи металу центральний іон формує координаційний вузол у формі плоского квадрата [комплекси Pd(II)] або октаедра [комплекси Ru(III) і Rh(III)], що підтверджується наявністю d-d переходів в електронних спектрах поглинання. В ІЧ-спектрах комплексів найбільш характеристичними є смуги поглинання валентних коливань зв'язку NіO оксимної групи, які зазнають низькочастотного зміщення на <$Eroman D nu~=~-(24~-~44)~roman см sup -1>. Одержані результати, а також аналіз літературних даних показують, що в реакціях комплексоутворення гідроксамових кислот з іонами перехідних металів підвищення pH середовища сприяє бідентатній координації АГБА з утворенням п'ятичленних металоциклів хелатного типу.
  Повний текст PDF - 669.258 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Зборовський Ю.
  • Бабічук І.
  • Орисик В.
  • Орисик С.
  • Пехньо В.
  • Вовк М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Зборовський Ю. Л. Комплексоутворення 4-амінобензгідроксамової кислоти з іонами Ru(III), Rh(III) та Pd(II) / Ю. Л. Зборовський, І. В. Бабічук, В. В. Орисик, С. І. Орисик, В. І. Пехньо, М. В. Вовк // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2014. - Т. 12, вип. 3. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2014_12_3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Зборовський Юрій Леонідович (хімічні науки)
  • Орисик Віктор Васильович (хімічні науки)
  • Орисик Світлана Іванівна (хімічні науки)
  • Пехньо Василь Іванович (1952–2024) (хімічні науки)
  • Вовк Михайло Володимирович (1954–) (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського