Наукова періодика України Журнал органічної та фармацевтичної хімії


Редькін Р. Г. 
Дослідження залежності "хімічна структура – антигіпоксична дія" в ряду похідних індолу та 2-оксіндолу, які містять етиламіновий фрагмент / Р. Г. Редькін, В. П. Черних, Л. А. Шемчук, Н. А. Цубанова, C. Ю. Штриголь // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2014. - Т. 12, вип. 1. - С. 28-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2014_12_1_5
Досліджено антигіпоксичну дію раніше синтезованих сполук, похідних індолу та 2-оксіндолу, які містять фармакоформний етиламіновий фрагмент, характерний для мелатоніну, та вивчено залежності зв'язку "хімічна структура - антигіпоксична дія" за даними in vivo та in silico. Скринінгові дослідження проведено на моделях гострої нормобаричної та гемічної гіпоксії у білих мишей-самців. Досліджені субстанції вводили у дозі 0,50 мг/кг, аналогічній препарату порівняння мелатоніну. Другий препарат порівняння за антигіпоксичним ефектом мексидол вводили у дозі 42 мг/кг. Максимальну антигіпоксичну дію чинила сполука R-77 - 4,3'-спіро[(2-аміно-3-нітрил-4,5-дигідропірано[3,2-c]хромен-5-он)-5-метил-2'-оксіндол] (101 % на моделі гемічної гіпоксії та 176 % на моделі нормобаричної). За величиною ефекту нова сполука достовірно перевершувала препарат порівняння мелатонін (антигіпоксична активність 67,6 % та 109 % відповідно) та дещо переважала мексидол (антигіпоксична активність 94,3 % та 161 %). Для кожної із 30 сполук обраховано набір важливих молекулярних дескрипторів (miLogP, TPSA, MV). Найбільш активними за проявом антигіпоксичної активності є досліджені сполуки, які мають розрахунковий показник ліпофільності (miLogP) приблизно від 1,2 до 2,5, обрахований топологічний дескриптор площі полярних поверхонь молекул (TPSA) від 85 до 125 та оптимальний молекулярний об'єм (MV) від 250 до 320. Встановлено поєднання трьох фармакофорів, а саме 2-оксіндолу, дигідропірано[3,2-c]хромену та нітрильної групи як біоізостера карбоксильної функції з одночасним уведенням метильної групи у 5-положенні базового ядра молекули R-77. Одержані результати свідчать про доцільність подальшого поглибленого фармакологічного вивчення спіроциклічних оксіндольних похідних з метою пошуку високоефективних речовин з антигіпоксичною дією.
  Повний текст PDF - 788.464 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Редькін Р.
  • Черних В.
  • Шемчук Л.
  • Цубанова Н.
  • Штриголь C.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Редькін Р. Г. Дослідження залежності "хімічна структура – антигіпоксична дія" в ряду похідних індолу та 2-оксіндолу, які містять етиламіновий фрагмент / Р. Г. Редькін, В. П. Черних, Л. А. Шемчук, Н. А. Цубанова, C. Ю. Штриголь // Журнал органічної та фармацевтичної хімії. - 2014. - Т. 12, вип. 1. - С. 28-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jofkh_2014_12_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Редькін Руслан Григорович (фармацевтичні науки)
  • Черних Валентин Петрович (1940–) (фармацевтичні науки)
  • Шемчук Леонід Антонович (1956–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського