Наукова періодика України Історико-правовий часопис


Sura R. 
Polish Banking System after the World War II (Part II) / R. Sura // Історико-правовий часопис. - 2016. - № 1. - С. 199-204. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ipch_2016_1_40
Банківська модель і банківське право Польщі були предметом глибоких змін після Другої світової війни і спрямовані на "ідеологізацію" у цих областях. За спостереженням автора усі позитивні тенденції, започатковані до 1939 р., були скасовані і процес пішов у негативний бік. Розпочався процес перейменування і націоналізації банків, передбачалась повна підпорядкованість державі і партійному апарату. Створено нові банківські установи, наприклад, Національний банк Польщі, діяли і довоєні установи, зокрема, Банк господарства крайового. Принципове значення відігравало правове регулювання Розділу Сьомого "Особливі права банків" Указу Національного банку Польщі від 15 січня 1945 р., що створювало цілком нові умови функціонування банківської системи у Польщі. З тієї пори Національний банк Польщі був звільнений від усіх державних і місцевих податків, а також від усіх державних мит. Усі банківські правочини був звільнені від гербових зборів, банківські документи та витяги із них, завірені банком, мали доказове значення як офіційні документи. З іншого боку, що особливо важливо, банківські документи, що підтверджували зобов'язання, були достатньою підставою для їх примусового виконання, оскільки мали таке ж значення і юридичну силу, як виконавчі листи. Місцеві суди визнавали і застосовували у своїй практиці банківськідокументи, що підтверджували зобов'язання, відповідно до положень Цивільного процесуального кодексу.У повоєнний час польський Національний банк, який був ефективним інструментом в руках правлячої комуністичної партії, займав привілейоване становище порівняно із іншими державними банками. У комуністичні часи привілейоване становище банків, установ, націоналізованих державою і повністю їй підпорядкованих як частини державного апарату, було зрозуміле з точки зору панівної тоді філософії права і принципів правлячої партії. На тлі політичних реформ після 1989 року баланс у банківській системі не був відновлений, що оціненюється нами негативно. Таке збереження привілеїв Польського національного банку в демократичній державі після 1989 року було цілком незрозумілим, адже принцип рівності перед законом був проголошений як один з основоположних. Підтримка з боку держави Польського національного банку у такій мірі після 1989 року є безпрецедентним явищем у Європейському Союзі. Таке неконкурентне становище пояснюється впливом сильного банківського лоббі на законодавчу діяльність у Польщі.
  Повний текст PDF - 116.276 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Sura R.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Sura R. Polish Banking System after the World War II (Part II) / R. Sura // Історико-правовий часопис. - 2016. - № 1. - С. 199-204. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ipch_2016_1_40.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського