Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Чаплинська Н. В. 
Вторинний остеопороз у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень / Н. В. Чаплинська, В. Т. Рудник // Галицький лікарський вісник. - 2019. - Т. 26, число 1. - С. 39-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2019_26_1_11
Остеопороз у пацієнтів із патологією бронхолегеневої системи пов'язаний з тим, що запальний процес має безпосередній вплив на кістковий метаболізм. Велика кількість прозапальних цитокінів, які виконують важливу роль у патогенезі обструктивних захворювань легень, бере участь у регуляції кісткової резорбції. Окрім цього, хворі на хронічне обструктивне захворювання (ХОЗЛ) тяжкого і вкрай тяжкого ступеня згідно з рекомендаціями GOLD одержують інгаляційні глюкокортикостероїди (ГКС), а у разі неефективності інгаляційної ГКС-терапії хворим на ХОЗЛ призначають системні стероїди, що має небажаний вплив на стан кісткової тканини (КТ). Мета роботи - дослідити особливості порушень кісткового метаболізму у хворих на ХОЗЛ. Обстежено 26 чоловіків, хворих на ХОЗЛ III - IV стадії, груп C і D у віці <$E65,3~symbol С~3,15> р. Проведено спірографію, дослідження мінеральної щільності КТ, оцінено десятилітній ризик остеопоротичних переломи за допомогою FRAX, визначено вміст кальцію, фосфору, лужної фосфатази в сироватці крові. За результатами лабораторних досліджень і денситометрії у 84,6 % пацієнтів діагностовано наявність остеопенії. Середні показники T-критерію знаходилися в межах (-<$E1,83~symbol С~0,17>) SD і були значно нижчими, ніж у здорових (-<$E0,56~symbol С~0,10>) SD, (p << 0,001). Ступінь зниження мінеральної щільності КТ залежав від ступеня зниження ОФВ1 та стадії ХОЗЛ (r = 0,65; p << 0,01), а також від тривалості захворювання (r = -0,43; p << 0,01). Десятилітній ризик остеопоротичних переломів у хворих на ХОЗЛ виявився високим і становив <$E5,65~symbol С~1,63~%>, на відміну від <$E2,13~symbol С~0,61~%> (p << 0,001) у практично здорових осіб. Таким чином, тяжкі функціональні порушення у разі ХОЗЛ, тривалий анамнез цього захворювання сприяють зниженню мінеральної щільності КТ та зростанню ризику остеопоротичних переломів.
  Повний текст PDF - 455.448 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чаплинська Н.
  • Рудник В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чаплинська Н. В. Вторинний остеопороз у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень / Н. В. Чаплинська, В. Т. Рудник // Галицький лікарський вісник. - 2019. - Т. 26, число 1. - С. 39-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2019_26_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чаплинська Наталія Володимирівна (медичні науки)
  • Рудник Вікторія Тарасівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського