Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Остафійчук С. О. 
Динаміка гестаційного збільшення в вазі у жінок з різною масою тіла до вагітності / С. О. Остафійчук // Галицький лікарський вісник. - 2017. - Т. 24, число 4. - С. 30-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2017_24_4_10
Міжнародні та вітчизняні протоколи регламентують гестаційне збільшення маси тіла (ГЗМТ) залежно від індексу маси тіла (ІМТ) до вагітності. Недостатнє зростання у вазі збільшує частоту народження маловагових дітей, а надмірна надбавка асоціюється з макросомією, затримкою надлишкової ваги в післяпологовому періоді, розвитком ожиріння. Мета дослідження - встановити динаміку гестаційного збільшення маси тіла в жінок з різною вагою до вагітності. Обстежено 219 вагітних жінок з різною прегравідарною масою тіла. У 45 ((20,5 +- 2,7) %) пацієнток діагностовано недостатню, у 100 ((45,7 +- 3,4) %) - нормальну та в 74 ((33,8 +- 3,2) %) - надмірну надбавку маси тіла за період вагітності. Проводили антропометрію, зважування на електронних вагах, замір зросту за допомогою ростоміра, розраховували ІМТ за формулою Кетле (1865) та ГЗМТ в кожному триместрі вагітності. Одержаний цифровий матеріал обробляли статистично з використанням комп'ютерної програми "Statistica 5.5". Встановлено, що чим більший ІМТ до вагітності, тим менше збільшення у вазі впродовж гестаційного періоду r = -0,25 (p << 0,001). Найбільшу надбавку у вазі мають жінки з нормальною вихідною масою, у той час як вагітні з ожирінням мають мінімальні значення. Однак чим нижча маса пацієнтки перед вагітністю, тим вищий ризик патологічно недостатнього ГЗМТ, а у жінок з надлишковою масою і ожирінням більший відсоток надмірної ваги впродовж гестаційного періоду. Динаміка збільшення маси тіла в час вагітності демонструє, що дефіцит або відсутнє зростання маси тіла в першому триместрі асоціюється з недостатньою надбавкою до кінця вагітності r = 0,58 (p << 0,001). І навпаки, різкий початок надмірного зростання у вазі до 12 тиж вагітності призводить до подальшого надлишкового ГЗМТ r = 0,77 (p << 0,001). Висновки: маса тіла до вагітності є незалежним детермінантом ГЗМТ. Надбавка ваги в рекомендованих межах не призводить до ожиріння в жінок всіх груп, тоді як патологічно низьке та високе ГЗМТ призводить до неадекватного нагромадження жирової тканини, що негативно впливає на метаболізм материнського та плодового організмів.
  Повний текст PDF - 444.448 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Остафійчук С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Остафійчук С. О. Динаміка гестаційного збільшення в вазі у жінок з різною масою тіла до вагітності / С. О. Остафійчук // Галицький лікарський вісник. - 2017. - Т. 24, число 4. - С. 30-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2017_24_4_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Остафійчук Світлана Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського