Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Козак Д. В. 
Мінералізація кісткової тканини за різних режимів рухової активності у віковому аспекті / Д. В. Козак, Н. О. Давибіда // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 30-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4%281%29__9
Глибоке вивчення процесів перебудови кісткової тканини, її будови, хімічного складу, адаптаційних можливостей є необхідною умовою вияснення закономірностей впливу на організм праці, спорту та ряду професій, що виникають у зв'язку з науково-технічним прогресом. Моделювання різних режимів рухової активності не в повній мірі відповідає тренувальним процесам людини у фізичній культурі та спорті. Мета дослідження - вплив зневоднення організму, різних режимів рухової активності на структуру довгих кісток і фізичного розвитку залежно від впливу вегетативного статусу. Проведено дослідження росту та формоутворення кісток скелету при фізичних навантаженнях у віковому аспекті. Однак результати, одержані при даному експериментальному дослідженні, мають відношення до розкриття загальнобіологічних закономірностей, заснованих на індивідуальних і генетично обумовлених особливостях індивідуумів, знання котрих послужить морфологічним обгрунтуванням тренувального процесу і прогнозуванню структурних перетворень у скелеті при різних режимах рухової активності, запобіганню травм та розвитку остеопорозу. Таким чином, інтенсивні фізичні навантаження викликають сповільнення росту та остеокластичну резорбцію плечових кісток та їх структурних елементів у тварин молодого та зрілого віку. У тварин з вираженими старечими змінами спостерігаються значні деструктивні зрушення в усіх відділах плечових кісток. Морфометричні методи дослідження дозволяють стверджувати про максимальні руйнівнізміни кісток у групі старих тварин і мінімальні у тварин зрілого піку. У свою чергу помірні фізичні навантаження є фактором стримування інволютивних змін у плечових кістках. В групі молодих тварин спостерігаються сповільнення процесів звуження ширини росткової пластинки та збільшення активності остеобластів, що опосередковано проявлялося збільшенням розмірів кісток та їх структури в експериментальних тварин. У групі тварин з вираженими старечими змінами помітне сповільнення де-мінералізації кістки. Встановлено, що ефект дії різних режимів рухової активності на процеси морфогенезу залежить від віку, а також інтенсивності і тривалості фізичних навантажень. Результати проведеного дослідження мають як теоретичне, так і практичне значення, оскільки вони надають методичну базу для вивчення адаптаційних перетворень у кістковій системі, визначення діапазону її перетворень. Експериментально підтверджено можливість прогнозування тренувальних вправ та цілеспрямованого використання дозованих фізичних навантажень з метою корекції структурних змін скелета залежно від віку.
  Повний текст PDF - 392.124 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Козак Д.
  • Давибіда Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Козак Д. В. Мінералізація кісткової тканини за різних режимів рухової активності у віковому аспекті / Д. В. Козак, Н. О. Давибіда // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 30-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4(1)__9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Козак Дарія Володимирівна (медичні науки)
  • Давибіда Наталія Олегівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського