Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Оринчак М. А. 
Діагностичне значення фосфору і кальцію у хворих на хронічну хворобу нирок / М. А. Оринчак, І. О. Гаман, О. С. Човганюк, І. І. Вакалюк, Н. Р. Артеменко // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 148-151. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4%281%29__52
Мета дослідження - оцінити показники фосфорного і кальцієвого обміну залежно від ступеня порушення функціонального стану нирок у хворих на хронічну хворобу нирок (ХХН). Обстежено 37 хворих на ХХН (16 - чоловіки, 21 - жінки), віком <$E48~symbol С~12> років. Залежно від стадії ХХН хворих розділено на три групи. У 1 групу включено 6 хворих на ХХН III стадії, у 2 групу - 5 хворих на ХХН IV стадії, у 3 групу - 26 хворих на ХХН VД стадії. Контрольну групу склали 10 здорових осіб відповідного віку. Проведено загальний аналіз крові, сечі, ультразвукове дослідження (УЗД) нирок, визначення рівнів сечовини та креатиніну, фосфору і кальцію в сироватці крові, розрахунок швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ). Серед обстежених хворих близько 30 % випадків складали хворі на ХХН III і IV стадії решта - на ХХН VД стадії, корегованої програмним гемодіалізом. Поряд із підвищенням рівня креатиніну, сечовини та зниженням ШКФ зростав рівень фосфору в крові уже в IV стадії ХХН і в VД стадії виявився підвищеним майже на 50 % проти контролю (p << 0,05). Рівень кальцію в крові також знижувався, починаючи з IV стадії, але в меншій мірі. Співвідношення кальцій: фосфор залежить від ступеня тяжкості перебігу ХХН та найбільш знижене у хворих із VД стадією. Висновки: при ХХН спостерігається порушення мінерального обміну з гіперфосфатемією та гіпокальціемією уже в IV стадії. Хворим на ХНН IV - VД стадії необхідно проводити моніторинг вмісту кальцію і фосфору в крові. Гіперфосфатемія, зменшення співвідношення кальцій: фосфор у крові можуть слугувати критерієм оцінки тяжкості перебігу ХХН, що необхідно враховувати при виборі оптимальної тактики лікування недуги. Дія корекції гіперфосфатемії необхідно застосовувати фосфатбіндери.
  Повний текст PDF - 395.668 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Оринчак М.
  • Гаман І.
  • Човганюк О.
  • Вакалюк І.
  • Артеменко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Оринчак М. А. Діагностичне значення фосфору і кальцію у хворих на хронічну хворобу нирок / М. А. Оринчак, І. О. Гаман, О. С. Човганюк, І. І. Вакалюк, Н. Р. Артеменко // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 148-151. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4(1)__52.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гаман Ірина Олегівна (медичні науки)
  • Човганюк Ольга Степанівна (медичні науки)
  • Вакалюк Ірина Ігорівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського