Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Пилипчук В. І. 
Вивчення етіологічних факторів хронічного панкреатиту, ускладненого біліарною гіпертензією / В. І. Пилипчук, О. Л. Дирів, С. М. Гедзик // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 72-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4%281%29__23
Упродовж 2009 - 2015 рр. у відділенні загальної хірургії Івано-Франківської обласної клінічної лікарні прооперовано 127 хворих на ускладнені форми хронічного панкреатиту (ХП). У 39 (30,7 %) хворих ХП супроводжувався біліарною гіпертензією (БГ). При цьому, у 14( 11,1 %) хворих БГ поєднувалась з хронічною дуоденальною непрохідністю (ХДН), а у 4 (3,1 %) хворих виявлено поєднання БГ+ХДН та локальної венозної гіпертензії (ВГ) судин панкреатобіліарної зони. Чоловіків було 36 (92,3 %), жінок - З (7,7 %), віком від 21 до 60 років. Морфологічним субстратом БГ у всіх 39 хворих був тубулярний стеноз інтрапанкреатичної частини холедоха за рахунок фіброзно-дегенеративних зміни в головці підшлункової залози (ПЗ), у 9 (23,1 %) хворих - в поєднанні з кістами головки ПЗ. У 28 (71,7 %) хворих БГ мала клінічні прояви (іктеричність шкіри та слизових оболонок, гіпербілірубінемія), у 11 (28,9 %) пацієнтів БГ протікала субклінічно та була діагностована тільки за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД) та комп'ютерної томографії (КТ) (тубулярний стеноз та поширення супрапанкрсатичного відділу холедоха від 0,7 см до 1,3 - 1,5 см). У 3 (7,6 %) хворих БГ супроводжувалась проявами холангіту Всі хворі на ХП з БГ були прооперовані. У них виконували дренуючі, резекційні і комбіновані оперативні втручання. У 17 (43,5 %) хворих ХП з БГ став наслідком перенесеного (терміном від 1 до 10 років) гострого панкреатиту, 14 з них були прооперовані: 2 хворих - лапароскопічне дренування ферментативного перитоніту, 5 хворих - лапаротомія, дренування сальникової сумки, черевної порожнини та заочеренинного простору, 5 хворих - ендоскопічна ретроградна панкреатохолангіографія (ЕРПХГ) з дренуванням біліарних протоків, 2 хворих - ендоскопічне стентування протоки ПЗ. У 4 (10,2 %) хворих виникнення ХП пов'язане з перенесеними раніше операціями на органах панкреатобіліарної зони: 2 хворим було проведено холецистектомію з приводу жовчнокам'яної хвороби, 2 хворим - резекцію шлунка за Більрот-II з приводу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки. Тютюнопаління як можлива причина захворювання спостерігалось у 14 (35,9 %) хворих. У 8 (20,5 %) хворих встановлено безпосередній зв'язок ХП з регулярним вживанням алкоголю. У 7 хворих причини ХП з БГ чітко встановити не вдалось, ХП у них кваліфікували як ідіопатичний. Перенесений гострий деструктивний панкреатит є найчастішим етіологічним чинником виникнення та розвитку ХП з БГ. Наявність БГ при ХП є одним з абсолютних показів до хірургічного лікування недуги, а метод корекції БГ необхідно визначати індивідувально.
  Повний текст PDF - 372.063 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пилипчук В.
  • Дирів О.
  • Гедзик С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пилипчук В. І. Вивчення етіологічних факторів хронічного панкреатиту, ускладненого біліарною гіпертензією / В. І. Пилипчук, О. Л. Дирів, С. М. Гедзик // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 4(1). - С. 72-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_4(1)__23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пилипчук Володимир Іванович (медичні науки)
  • Гедзик Сергій Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського