Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Малишкіна С. В. 
Мінеральний склад компактної кістки у щурів після змодельованої легкої гіпотермії / С. В. Малишкіна, Д. М. Пошелок, О. А. Нікольченко, В. В. Вельямінова, О. А. Батурін, Л. П. Фоміна // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 3(2). - С. 22-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_3%282%29__9
Остеотропні макро- та мікроелементи с важливими структурними складовими кісткової тканини, а також компонентами макромолекул, які регулюють біоорганічні взаємодії. Порушення їх балансу з віком та під дісю різних несприятливих факторів (зокрема, холодового впливу, який спричинює гіпотермію організму) призводять до структурних змін у кістках та розвитку такого захворювання як остеопороз. Мета роботи-дослідити вміст макро- та мікроелементів у компактній кістці щурів різного віку після змодедьованої легкої гіпотермії. Рентгеноспектральним флуоресцентним методом аналізували вміст макроелементів (Ca, P, Mg) та мікроелементів (Zn, Fe, Cu) у діафізах стегнових кісток щурів 6- та 24-місячного віку після гіпотермії організму внаслідок холодового впливу (перебування тварин у холодовій камері при температурі - 20<$E symbol Р>C впродовж 5 діб по 5 годин на добу). Встановлено, що у 6-місячних щурів на 14 добу після легкої гіпотермії порівняно з контролем спостерігався більший вміст фосфору (на 6,5%) і менший показник співвідношення Ca/P (на 9,1%), а на 28 добу ці показники та вміст інших мінеральних елементів (Mg, Zn, Fe, Cu)не відрізнялися від контрольних. У 24-місячних щурів на 14 добу після гіпотермії на відміну від контролю виявлено збільшений вміст фосфору (на 9,9%), магнію (на 12%), заліза (на 36%) та зменшений показник співвідношення Ca/P (на 8,4%). На 28 добу вміст фосфору перевищував контрольний показник на 11,3%, а співвідношення Ca/P було меншим на 5,1%. Показник вмісту магнію залишався високим порівняно з контролем (на 9,3%), і не відрізнявся від показника на 14 добу. Зафіксовано зниження на 68% вмісту заліза порівняно з 14 добою, і не виявлено відмінностей від контролю. Достовірних відмінностей показників вмісту цинку та міді щодо 14 доби і контрольних тварин не встановлено. Висновки: гіпотермія призводить до дисбалансу макро- та мікроелементів у компактній кістці, який більш виражений у 24-місячних щурів.
  Повний текст PDF - 1.077 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Малишкіна С.
  • Пошелок Д.
  • Нікольченко О.
  • Вельямінова В.
  • Батурін О.
  • Фоміна Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Малишкіна С. В. Мінеральний склад компактної кістки у щурів після змодельованої легкої гіпотермії / С. В. Малишкіна, Д. М. Пошелок, О. А. Нікольченко, В. В. Вельямінова, О. А. Батурін, Л. П. Фоміна // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 3(2). - С. 22-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_3(2)__9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пошелок Денис Михайлович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського