Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Гарець В. І. 
Морфологічний стан фетальної печінки під впливом цитратів срібла та золота на тлі свинцевої інтоксикації / В. І. Гарець, Ю. О. Бельська, В. Ф. Шаторна // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 3(1). - С. 48-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_3%281%29__19
Останнє десятиріччя характеризується появою і зростанням негативних тенденцій у здоров'ї і відтворенні народу України. На показники здоров'я населення перш за все впливає екологічна ситуація, яка визначається ступенем забруднення навколишнього середовища солями важких металів та іншими хімічними сполуками. Пріоритетним напрямком загальної проблеми збереження здоров'я населення є охорона здоров'я вагітної та її плода. Під дією ацетату свинцю на організм матері в період вагітності виникають негативні зміни в печінці потомства. Таким чином дослідження речовин, які мають протекторні властивості щодо негативного впливу свинцю на печінку ембріону, є актуальним завданням даної наукової роботи. Мета дослідження - виявлення модифікуючих властивостей цитратів срібла та золота на морфологічний стан печінки ембріонів щурів. Експериментальна частина роботи виконана на 24 білих статевозрілих щурах-самицях лінії Вістар вагою 180 - 200 г у віці 95 - 110 днів. В експериментальних моделях використовували розчин ацетату свинцю та розчини цитратів срібла та золота, одержаних за аквананотехнологісю. Всі щури були розподілені на 4 групи: I група - тварини, яким вводили розчин ацетату свинцю у концентрації 0,05 мг/кг; II група - тварини, яким вводили розчин ацетату свинцюу концентрації 0,05 мг/кг та розчин цитрату срібла у концентрації 2 мкг/кг; III група - тварини, яким вводили розчин ацетату свинцю у концентрації 0,05 мг/кг та розчин цитрату золота у концентрації 1,5 мкг/кг; IV група (контрольна) - тварини, яким вводили дистильовану воду. Розчини металів вводили самцям ентерально через зонд один раз на добу, в один і той же час, з 1-ого по 19-й день вагітності. На 20-й день вагітності проведено оперативний забій. Ембріони фіксували у 7 %-розчині нейтрального формаліну для подальшого морфометричного та гістологічного дослідження. Після фіксації з ембріону вилучали печінку, зважували та розраховували коефіцієнт маса печінки до маси ембріону. Висновки: таким чином виявлено, що низькі дози ацетату свинцю викликають зменшення вагових показників печінки майбутнього потомства. При введенні цитратів срібла та золота на фоні свинцевої інтоксикації спостерігається збільшення маси печінки у порівнянні з ваговими показниками групи впливу свинцю та збільшення коефіцієнту маса печінки до маси ембріону, що свідчить про посилення компенсаторних механізмів органу за умов впливу солями важких металів.
  Повний текст PDF - 1.4 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гарець В.
  • Бельська Ю.
  • Шаторна В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гарець В. І. Морфологічний стан фетальної печінки під впливом цитратів срібла та золота на тлі свинцевої інтоксикації / В. І. Гарець, Ю. О. Бельська, В. Ф. Шаторна // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 3(1). - С. 48-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_3(1)__19.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гарець Віра Іванівна (1949–) (медичні науки)
  • Бельська Юлія Олександрівна (медичні науки)
  • Шаторна Віра Федорівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського