Наукова періодика України Гірничий вісник


Скачков А. А. 
Розвиток математичного моделювання динаміки вибуху пари свердловинних зарядів з урахуванням суперпозиції хвиль / А. А. Скачков, Д. А. Тітов, С. О. Жуков // Гірничий вісник. - 2018. - Вип. 104. - С. 31-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2018_104_9
Мета роботи - моделювання взаємодії свердловинних зарядів, які підриваються попарно. При цьому проаналізовано особливості суперпозиції вибухових хвиль в залежності від послідовності відривання цих зарядів. Воно присвячене вирішенню актуальної проблеми - зниженню питомої витрати вибухових речовин для руйнування гірських порід. Аналіз геомеханічних процесів математичним моделюванням динамічного напруження породного масиву вибухом на відкритих розробках. Моделюванням встановлено залежність суперпозиції вибухових хвиль в кристалічному середовищі від послідовності підривання зарядів в двох прилеглих свердловинах, що дає можливість більш ефективно дробити гірську породу ними. Полягає в можливості зниження питомої витрати вибухових речовин при вибуховому руйнуванні скельних порід. Для теорії і практики ведення вибухових робіт важливо знати особливості формування і взаємодії силових полів свердловинних зарядів ВР, які підривають із затримкою. Основну роль в процесі руйнування гірського масиву за цих умов відіграє суперпозиція пружних хвиль. Підбором мас зарядів і тривалості затримки між вибухами можна регулювати процес вибухового навантаження в залежності від конкретних гірничо-геологічних умов ведення вибухових робіт. За рахунок зміни способів формування і порядку підривання зарядів ВР в руйнованому обсязі, можна впливати на процес руйнування, знаючи особливості формування силових полів. З огляду на часові та геометричні характеристики породного масиву, можна припустити, що його напружений стан буде повністю відповідати фізичним параметрам інтегральної зони, за яких суперпозиція вибухових хвиль мінімізується. Отримані результати можуть бути використані для розробки вибухових технологій, заснованих на руйнуванні гірського масиву, приведеного попередньо в напружений стан від вибуху зарядів ВР, наприклад, малої потужності. Подальший розвиток і виробниче застосування результатів досліджень забезпечить значне зниження собівартості залізорудної продукції за рахунок підвищення ефективності бурових і вибухових робіт у залізорудному кар'єрі.
  Повний текст PDF - 475.377 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Скачков А.
  • Тітов Д.
  • Жуков С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Скачков А. А. Розвиток математичного моделювання динаміки вибуху пари свердловинних зарядів з урахуванням суперпозиції хвиль / А. А. Скачков, Д. А. Тітов, С. О. Жуков // Гірничий вісник. - 2018. - Вип. 104. - С. 31-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2018_104_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського