Наукова періодика України Гілея: науковий вісник


Дергачов Є. В. 
Трансформація правової свідомості суспільства в умовах зовнішньої агресії, інформаційної війни та воєнного стану / Є. В. Дергачов // Гілея: науковий вісник. - 2018. - Вип. 139(2). - С. 62-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2018_139%282%29__15
Здійснено соціально-філософське дослідження феномену правової свідомості. Доведено, що правова свідомість є складним, багатогранним та внутрішньо суперечливим явищем, постійно пов'язана з категоріями права, моралі, моральності та справедливості. Підсумовано, що правова свідомість, яка грунтується на повазі до права і до його гуманістичних орієнтирів та принципів, сприяє можливості забезпечення сталого розвитку. Визначено два модуси (рівні) правової свідомості - праворозсудковість та праворозумність. Методичною основою дослідження стало кантівське тлумачення категорій «розсудок» та «розум». Праворозсудковості властиве шаблонне понятійне мислення, а праворозумний модус характеризується мисленням на рівні ідей і принципів та всебічним і об'єктивним дослідженням кожної одиничної ситуації правового буття з позицій загального. На основі досягнення праворозумного модусу правової свідомості стає можливим забезпечення сталого розвитку. Основним вектором трансформації правової свідомості суспільства від праворозсудковості в праворозумність є гуманізація суспільних відносин. Досліджуючи трансформацію правової свідомості від праворозсудковості до праворозумності через діалектику «реальності» та «дійсності», варто говорити також про рух від правової реальності до правової дійсності завдяки домінуванню у суспільстві правоздійснення над правореалізацією. Емпіричне дослідження дозволило зробити висновки про наявність в перетворених форм правової свідомості українського суспільства та необхідність кардинальних змін у правовому бутті. Обгрунтовано необхідність розгляду правової освіти як одного з головних факторів трансформації правової свідомості, оскільки в Україні ще не подолано дефіцит гуманістично-орієнтованих правових знань у громадян. Відзначено, що саме від того як громадяни держави розуміють право, безпосередньо залежить рівень дотримання законності в країні, а це, в свою чергу, є показником поступу суспільства до сталого розвитку.
  Повний текст PDF - 242.889 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дергачов Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дергачов Є. В. Трансформація правової свідомості суспільства в умовах зовнішньої агресії, інформаційної війни та воєнного стану / Є. В. Дергачов // Гілея: науковий вісник. - 2018. - Вип. 139(2). - С. 62-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2018_139(2)__15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дергачов Євген Вікторович (філософські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського