Наукова періодика України Геологія і геохімія горючих копалин


Наумко І. 
Ізотопний склад стронцію кальциту прожилково­вкрапленої мінералізації у перспективно нафтогазоносних відкладах північно­західної частини Кросненської зони Українських Карпат / І. Наумко, Л. Степанюк, Г. Занкович, О. Висоцький, І. Котвицька // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2017. - № 1-2. - С. 130-131. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2017_1-2_70
Вперше визначено ізотопний склад cтронцію кальциту прожилково-вкрапленої Кросненської структурно-фаціальної одиниці Українських Карпат. Виміряні співвідношення <^>87Sr/<^>86Sr варіюють від 0,70864 до 0,71030 і не корелюють із розташуванням прожилків у відслоненнях, місцем відбору проби, складом і віком вмісної породи. Вони потрапляють в інтервал, характерний для порід континентальної кори, і майже повністю збігаються зі значеннями <^>87Sr/<^>86Sr (0,708 - 0,7095), характерними для вод морів та океанів, однак чітко відрізняються від значень <^>87Sr/<^>86Sr як мантійних, нижчих за середнє значення 0,7037, так і континентальних карбонатних порід. Це свідчить про принципово відмінні джерела їхніх флюїдів. Позаяк прожилково-вкраплену мінералізацію пов'язують із тектонічною активізацією, припливом глибинних флюїдів і формуванням парагенезів мінералів у прожилках і вкрапленнях шляхом заліковування тріщин у розломних зонах і зонах подрібнення, то у кристалізації прожилкового кальциту брали участь флюїди, збагачені радіогенним ізотопом cтронцію (<^>87Sr) до типово корових величин, на відміну від мантійних значень, що відображає визначальну роль корової речовини у формуванні прожилкового кальциту. Інтервал отриманих нами значень (0,70864 - 0,71030) повністю співпадає з ізотопними співвідношеннями <^>87Sr/<^>86Sr, визначеними у зразках нафти з низки родовищ Передкарпаття (0,7084 - 0,7109). Це підтверджує наявні матеріали щодо спряженості процесів прожилково-вкрапленого мінералогенезу та формування покладів вуглеводнів у Карпатському регіоні та вказує на корове джерело глибинних мігрувальних вуглеводневмісних флюїдів, приплив яких у зони розвитку т. зв. ущільнених колекторів перспективно нафтогазоносних відкладів сприяв можливому формуванню у них за відповідних геодинамічних умов покладів вуглеводнів.
  Повний текст PDF - 471.768 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Наумко І.
  • Степанюк Л.
  • Занкович Г.
  • Висоцький О.
  • Котвицька І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Наумко І. Ізотопний склад стронцію кальциту прожилково­вкрапленої мінералізації у перспективно нафтогазоносних відкладах північно­західної частини Кросненської зони Українських Карпат / І. Наумко, Л. Степанюк, Г. Занкович, О. Висоцький, І. Котвицька // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2017. - № 1-2. - С. 130-131. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2017_1-2_70.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Наумко Ігор Михайлович (геологічні науки)
  • Степанюк Леонід Михайлович (1955–) (геологічні науки)
  • Занкович Галина Онуфріївна (геологічні науки)
  • Висоцький Олександр Борисович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського