Наукова періодика України Геологія і геохімія горючих копалин


Владика В. 
Методика експериментального визначення коефіцієнта вилучення газу на зразках порід-колекторів / В. Владика, М. Нестеренко, Р. Балацький // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2013. - № 1-2. - С. 24-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2013_1-2_5
Запропоновано нову методику визначення коефіцієнта вилучення газу, яка базується на проведенні капіляриметричних досліджень та вивченні деформаційних властивостей порід залежно від ефективного тиску. Вона стосується газопромислової справи, зокрема вивчення ємнісних і потенційно можливих газовіддавальних властивостей порід-колекторів, та може бути використана при підрахункові загальних і балансових запасів газу в покладах із невисоким вмістом конденсату (до 250 г/м<^>3), які планують розробляти на газовому режимі. При цьому ефективну та динамічну пористість визначають з одержаних кривих капілярного тиску для води і гасу. Контролюють повноту насичення зразків шляхом порівняння відкритої пористості, визначеної незалежними методами (газоволюметричним та гравіметричного вимірювання). У випадку відхилень, за основу беруть відкриту пористість за газоволюметричним методом і до неї приводять усі експериментальні виміри шляхом уведення поправок за недонасичення пор. Коефіцієнт вилучення газу визначають за співвідношенням динамічної пористості до ефективної. Методика передбачає проведення досліджень на представницькій колекції зразків керна (не менше ніж 32 зразки, відібрані з різних свердловин). За результатами досліджень, проведених на одиничних зразках керна, будують усереднену залежність ефективної і динамічної пористості від відкритої, а на її основі - залежність коефіцієнта вилучення газу від відкритої пористості (або добутку відкритої пористості на коефіцієнт газонасичення), яка дає можливість диференційовано визначати коефіцієнт вилучення газу, залежно від ємнісних властивостей пласта, і використовувати його для вирішення конкретних прикладних завдань. Методика дозволяє визначати коефіцієнт вилучення газу на зразках керна, що сприяє підвищенню вірогідності визначення потенційно можливого коефіцієнта газовилучення і, як наслідок, більш достовірному підрахункові видобувних (балансових) запасів газу. Вона пройшла апробацію на зразках керна, відібраного із продуктивних відкладів нижньосарматського ярусу Вишнянського родовища Передкарпатського прогину.
  Повний текст PDF - 847.521 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Владика В.
  • Нестеренко М.
  • Балацький Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Владика В. Методика експериментального визначення коефіцієнта вилучення газу на зразках порід-колекторів / В. Владика, М. Нестеренко, Р. Балацький // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2013. - № 1-2. - С. 24-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2013_1-2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нестеренко Микола Юрійович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського