Наукова періодика України Геофизический журнал


Кожевников Н. О. 
Метод переходных процессов при изучении геологических сред с магнитной вязкостью / Н. О. Кожевников, Е. Ю. Антонов, Г. Г. Матасова, Я. К. Камнев // Геофизический журнал. - 2012. - Т. 34, № 4. - С. 137-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2012_34_4_12
Обговорено вплив магнітної в'язкості геологічних середовищ на індукційні перехідні характеристики. Магнітна в'язкість - одна з властивостей феромагнетизму. В гірських породах і грунтах вона пов'язана передусім з релаксацією намагніченості суперпарамагнітних ультрадисперсних часточок феримагнітних мінералів. В методі перехідних процесів (МПП) магнітна в'язкість проявляється у вигляді ерс, яка спадає обернено пропорційно першому степеню часу. Здебільшого вплив магнітної в'язкості розглядають як геологічну перешкоду, яка утруднює та унеможливлює інтерпретацію індукційних перехідних характеристик у термінах електропровідності. Водночас є свідоцтва того, що прояви магнітної в'язкості в МПП відбивають історію формування та деякі особливості мінералогії геологічних середовищ. Унаслідок цього уявляється актуальним навчитися, по-перше, застосовуючи установки різної геометрії, послабляти або підвищувати ефекти магнітної в'язкості і, по-друге, інтерпретувати їх в термінах, які вживають фахівці у сфері магнетизму гірських порід. Розглянуто способи і результати розрахунків індукційних перехідних характеристик за наявності середовищ з магнітною в'язкістю, а також дані лабораторних вимірів цього параметра на частотній та тимчасовій ділянках. На прикладі інверсії польових матеріалів у межах моделі середовища з магнітною сприйнятливістю, яка залежить від часу, показано, яка магнітна в'язкість може бути використана як джерело важливої геологічної інформації. Відображено перший досвід застосування МПП для цілеспрямованого вивчення релаксації намагніченості геологічних середовищ. Не висвітлено проблеми еквівалентності, роздільної здатності, впливу похибок вимірювань на якість розв'язку оберненої задачі, які мають скласти предмет спеціального дослідження.
  Повний текст PDF - 227.982 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кожевников Н.
  • Антонов Е.
  • Матасова Г.
  • Камнев Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кожевников Н. О. Метод переходных процессов при изучении геологических сред с магнитной вязкостью / Н. О. Кожевников, Е. Ю. Антонов, Г. Г. Матасова, Я. К. Камнев // Геофизический журнал. - 2012. - Т. 34, № 4. - С. 137-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2012_34_4_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського