Наукова періодика України Геологічний журнал


Лазарук Я. Г. 
Перспективи та проблеми освоєння джерел нетрадиційної вуглеводневої сировини Волино-Подільської нафтогазоносної області України. Стаття 2. Екологічні ризики промислового видобування сланцевого газу на території Олеської ділянки / Я. Г. Лазарук // Геологічний журнал. - 2015. - № 2. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geojur_2015_2_4
Стисло охарактеризовано ресурси та стан видобування сланцевого газу в світі. Наведено результати геологорозвідувальних робіт на сланцевий газ у Балтійському басейні та Люблінському прогині Польщі, який межує з перспективною Волино-Подільською нафтогазоносною областю України. Надано стратиграфічну, літологічну, структурну характеристику відкладів силуру Волино-Поділля, перспективних на сланцевий газ. Наведено дані про фізичні властивості порід, кількість розсіяної органічної речовини та ступінь її катагенетичного перетворення. Проведено порівняльний аналіз вказаних параметрів на польській та українській територіях. Обгрунтовано методичний підхід до оцінки ресурсів сланцевого газу об'ємно-генетичним методом, показано алгоритм робіт з визначення геологічних та видобувних ресурсів сланцевого газу. Оцінено видобувні ресурси сланцевого газу Олеської ділянки в кількості 120 - 150 млрд м<^>3.Оцінено основні чинники негативного впливу на навколишнє середовище від ймовірного промислового видобування сланцевого газу компанією Chevron у межах густонаселеної Олеської ділянки на заході України. Визначено, що для дренування хоча б 2/3 об'ємів перспективної товщі силуру Олеської ділянки треба було б пробурити 1265 кластерів свердловин, кожен з яких налічував би 16 похило спрямованих свердловин, тобто загалом 20 240 свердловин. Для проведення гідророзривів необхідно використати 400 млн м<^>3 води, або майже 30 % річного стоку вод Олеської ділянки. Загальна площа вилучених сільськогосподарських земель становила б 10 тис. га. Значне шумове, пилове та вібраційне навантаження прогнозується від транспортування мільйонів тонн води, пропанту, хімікатів. Олеська ділянка порушена численними зозломами, потужні гідророзриви можуть спровокувати їх розгерметизацію, внаслідок якої технічні рідини з хімікатами попадуть до приповерхневих водоносних горизонтів. Використана після гідророзриву рідина буде зберігатись у відкритих резервуарах-відстійниках для природного випаровування. Запропоновано організаційні заходи для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище від промислового видобування сланцевого газу.
  Повний текст PDF - 182.756 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лазарук Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лазарук Я. Г. Перспективи та проблеми освоєння джерел нетрадиційної вуглеводневої сировини Волино-Подільської нафтогазоносної області України. Стаття 2. Екологічні ризики промислового видобування сланцевого газу на території Олеської ділянки / Я. Г. Лазарук // Геологічний журнал. - 2015. - № 2. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geojur_2015_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лазарук Ярослав Григорович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського