Наукова періодика України Geodynamics


Двуліт П. Д. 
Місце геодезії та гравіметрії в комплексі наук про Землю / П. Д. Двуліт // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 32-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_5
Мета роботи - оцінка та місце геодезії та гравіметрії у комплексі наук про Землю та вироблення рекомендацій щодо використання їх в різних галузях знань природничих наук. Розглянуто деякі питання сучасного стану та перспективи розвитку геодезії та гравіметрії. Так, сучасна геодезія - природнича галузь, яка охоплює декілька напрямів: геодезія і топографія, прикладна або інженерна геодезія, морська геодезія, космічна геодезія, вища геодезія та фізична геодезія та інші. У задачу сучасної геодезії входить не тільки вивчення фізичної поверхні та зовнішнього гравітаційного поля Землі, але і вивчення еквіпотенціальних поверхонь однакового потенціалу сили тяжіння. Сучасний стан розвитку геодезії характеризується створенням єдиної державної або світової системи координат та параметрів зовнішнього гравітаційного поля Землі, а також нової системи нормальних висот і оновленої модернізованої гравіметричної системи. Саме тому зросла потреба у створенні високоточної гравіметричної інформації у зв'язку з широким впровадженням супутникових технологій під час виконання геодезичних завдань. Підкреслюється, що сучасна геодезія незаперечно завоювала статус найбільш фундаментальної, найбільш універсальної, найбільш точної і незамінної галузі науки освіти та виробництва у комплексі наук про Землю. Розглянуто історію виникнення та розвитку гравіметричних досліджень у світі та Україні. Розвиток гравіметрії визначався технічними можливостями та науковими задачами геодезії та геофізики, а завданням гравіметрії є визначення параметрів гравітаційного поля Землі та інших небесних тіл як функція місця положення і часу за вимірюваннями сили тяжіння і гравітаційних градієнтів. Особливість розвитку гравіметрії за останні 3 століття полягає у неперервному розширенні вивчених територій континентів і океанів, а точність гравіметричних вимірювань увесь час зростала і досягла рівня одного мікрогала. Наведено аналіз гравіметричної вивченості Землі на підставі наземних, морських і аерогравіметричних вимірювань прискорення вільного падіння, а також з використанням даних супутникової альтиметрії та градієнтометрії. Детальність поля сили тяжіння для потреб геодезії, геофізики, геології та океанографії оцінюється величиною 1 мГал для гравіметричних аномалій, а точність визначення висот квазігеоїда 1 - 2 см. Наведено сучасний стан гравіметричної вивченості території України та відзначено невідповідність гравіметричної мережі за якістю та щільністю пунктів і перспективи побудови нової інтегрованої у світову систему геодезичного забезпечення країни.
  Повний текст PDF - 289.228 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Двуліт П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Двуліт П. Д. Місце геодезії та гравіметрії в комплексі наук про Землю / П. Д. Двуліт // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 32-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського