Наукова періодика України Geodynamics


Kril S. Ya. 
Tectonic paleostress fields evolution and calcite veins formation in the southeastern part of the ukrainian carpathians during the cenozoic time / S. Ya. Kril, I. M. Bubniak, Y. M. Vikhot, S. I. Tsikhon // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 106-118. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_11
Мета роботи - дослідження тектонічної еволюції полів палеонапружень та її вплив на формування кальцитових жил і флюїдний потік у південно-східній частині Українських Карпат у кайнозойський час. Об'єкти дослідження - парагенезиси тріщин, дзеркала ковзання і жили в крейдових пісковиках у Чорногірському, Дуклянському, Поркулецькому та Рахівському покривах у південно-східній частині Українських Карпат. Для реконструкції напружено-деформованого стану використано структурно-парагенетичний і кінематичний методи. Для обробки даних і визначення головних осей полів палеонапружень (<$E sigma sub 1>, <$E sigma sub 2>, <$E sigma sub 3>) використано програми Fabric 8, StereoNett 2.46, Tensor. Дані по дзеркалах ковзання опрацьовано з застосуванням кінематичного методу з деякими особливостями для Карпатського регіону. Увагу акцентовано на вивченні жил у вмісних породах. У досліджуваному регіоні описано та досліджено 16 природних відслонень, понад 850 тріщин, 300 жил і 50 дзеркал ковзання. Описано структурні особливості жил і поля палеонапружень, які могли спричинити формування тріщин, що заповнені кальцитом. Не в усіх відслоненнях були виявлені кальцитові жили. Тільки в декількох точках спостереження заміряно статистично достовірну кількість карбонатних жил. Жили - складні об'єкти для дослідження. Дуже важливо досліджувати не тільки жили, а й структурні особливості, мінералогію, морфологію, кристалічні мікродефекти, флюїдні включення в мінералах. Використовуючи дані про орієнтацію жил і дзеркал ковзання, реконструйовано еволюцію полів палеонапружень у південно-східній частині Українських Карпат протягом кайнозойського часу. Найактивніші тектонічні рухи, деформації й утворення карбонатних жил пов'язані зі зсувними полями палеонапружень. Це зсувні поля палеонапружень є одними з наймолодших, і їх осі розтягнення орієнтовані в північно-східному - південно-західному та північно-західному - південно-східному напрямках. Кількість кальцитових жил у товщах Дуклянського і Поркулецького покривів є набагато більшою, ніж у Чорногірському та Рахівському покривах. Майже всі жили простягаються в північно-західному напрямку. Звичайно, давніші тріщини ймовірно були реактивовані та заповнені кальцитом під час активації пізніших режимів розтягнення.
  Повний текст PDF - 697.884 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kril S.
  • Bubniak I.
  • Vikhot Y.
  • Tsikhon S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kril S. Ya. Tectonic paleostress fields evolution and calcite veins formation in the southeastern part of the ukrainian carpathians during the cenozoic time / S. Ya. Kril, I. M. Bubniak, Y. M. Vikhot, S. I. Tsikhon // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 106-118. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_11.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського