Наукова періодика України Geodynamics


Гнип А. Р. 
Теоретичні частотні характеристики приповерхневих шарів під сейсмічними станціями "Тросник”, "Ужгород” і "Міжгір’я” / А. Р. Гнип // Геодинаміка. - 2015. - № 2. - С. 72-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_2_9
З метою одержання кількісних оцінок динамічних параметрів впливу особливостей швидкісного розрізу середовища під сейсмічними станціями для трьох станцій Карпатської мережі за моделями, побудованими за даними буріння у приповерхневих шарах, за допомогою алгоритму, розробленого на базі матричного методу, обчислено спектральні співвідношення між горизонтальною та вертикальною компонентами переміщень на вільній поверхні (частотні характеристики), які залежать лише від властивостей средовища і характеризують його резонансні властивості. У методичному аспекті перевірено ступінь збігу інтерференційних резонансних частот в ідеально пружному шаруватому середовищі, обчислених за допомогою розробленого алгоритму для джерела у вигляді плоскої хвилі та прогнозованих за допомогою методу Накамури, а в наступній роботі буде оцінено ступінь їх збігу з частотами експериментальних характеристик, обчислених із використанням реальних записів шумів і землетрусів, перспективу використання цих методів у регіональних сейсмологічних дослідженнях. Головні резонансні максимуми у спектральних співвідношеннях між горизонтальною та вертикальною компонентами переміщень, обчислених для станцій Ужгород і Міжгір'я, належать найтоншим (не більше ніж 10 метрів) поверхневим шарам переважно глинистих відкладів і перебувають у високочастотних ділянках спектра практично поза межами робочого діапазону приладів, справляючи так мінімальний вплив на результати спостережень на станціях. Однак, на відміну від методу Накамури, у якому можна оцінити товщину/резонансний максимум лише одного (зазвичай поверхневого) шару, спектральні співвідношення, обчислені за допомогою матричного методу, надали змогу виявити й інші максимуми, зумовлені складнішою будовою середовища, зокрема такою, як під станцією Ужгород, які натомість перебувають вже у межах робочого діапазону приладів і які необхідно враховувати. Незважаючи на те, що моделі середовища під іншими двома станціями (Тросник і Міжгір'я) були дещо простішими, виразні резонансні максимуми у робочих ділянках спектра були виявлені і тут. Уперше за швидкісними моделями перших сотень метрів шаруватого середовища під трьома сейсмічними станціями Карпатської мережі, побудованими за даними буріння, обчислено з використанням матричного методу частотні характеристики, які залежать лише від властивостей середовища і характеризують його резонансні властивості.
  Повний текст PDF - 394.306 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гнип А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гнип А. Р. Теоретичні частотні характеристики приповерхневих шарів під сейсмічними станціями "Тросник”, "Ужгород” і "Міжгір’я” / А. Р. Гнип // Геодинаміка. - 2015. - № 2. - С. 72-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_2_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського