Наукова періодика України Geodynamics


Крупський Ю. З. 
До прогнозування землетрусів у зонах напруження земної кори за вимірами станцій глобальних навігаційних систем / Ю. З. Крупський, В. П. Бодлак // Геодинаміка. - 2015. - № 2. - С. 100-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_2_12
Мета дослідження - встановлення взаємозв'язку між силами напружень у земній корі та силами, які діють у навколоземному космічному просторі та землетрусами в надрах Землі, і на цій підставі виявлення можливостей короткострокового прогнозу землетрусів. Зроблено нагромадження статистичної інформації за бальністю землетрусів, їх локалізацією та часом прояву, та інформацією про місцерозташування Місяця і Сонця (власні спостереження, дані з літератури та інтернет-сайтів). Проведено аналіз одержаних даних та їх зіставлення. Напруження земної кори пов'язані переважно з рухом літосферних плит на суші в зонах їх колізії, субдукції, обдукції, а також пов'язані з "гарячими" точками та розломами і зонами пересічення цих розломів. Саме з цими напруженнями земної кори на території України пов'язані сейсмонебезпечні території на півдні України, в Закарпатті, у розломах зони Тейссейре-Торнквіста, та з "гарячими" точками і трансформними розломами в західній частині України. Розглянуто сили, які діють у космосі. Тут універсальним законом є закон всесвітнього тяжіння. Діють припливні сили Місяця, Сонця і планет, які знакоперемінні в часі, та відцентрова сила, зумовлена обертанням Землі навколо своєї осі, яка є різною в різних частинах Землі. Ці сили зумовлюють знакоперемінні припливні деформації земної поверхні. За власними спостереженнями протягом 2002 - 2011 рр. і даними Інтернет-ресурсів встановлено значну кореляцію між проявленням значних сил тяжіння (затемнення Сонця і Місяця, час нового місяця) і землетрусами в надрах Землі. Тепер, враховуючи теорію літосферних плит Землі, відомі основні райони проявлення землетрусів у зонах спредінгу, колізії, субдукції і в "гарячих" точках, а наявність станцій глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС) надає змогу з великою точністю вимірювати висоту припливних горбів. Ці роботи запропоновано розпочати в Закарпатті з використанням ГНСС SULP. Встановлено ознаки кореляції та залежності між висотним положенням земної поверхні (інформація з ГНСС-станцій), розташуванням небесних світил і проявами землетрусів.
  Повний текст PDF - 1.148 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Крупський Ю.
  • Бодлак В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Крупський Ю. З. До прогнозування землетрусів у зонах напруження земної кори за вимірами станцій глобальних навігаційних систем / Ю. З. Крупський, В. П. Бодлак // Геодинаміка. - 2015. - № 2. - С. 100-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Крупський Юрій Зиновійович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського