Наукова періодика України Geodynamics


Кузьменко Е. Д. 
Аналіз впливу геологічної будови гірських порід на характеристики зсувів / Е. Д. Кузьменко, Л. В. Штогрин, І. В. Чепурний // Геодинаміка. - 2014. - № 2. - С. 112-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_2_11
Мета досліджень - аналіз впливу геологічної будови з урахуванням інженерно- геологічного районування та морфологічних особливостей рельєфу на характеристики зсувів із подальшим їх статистичним аналізом для виявлення впливу комплексу зовнішніх чинників на умови формування зсувів. Використано результати опрацювання кадастру зсувів Закарпатської та Чернівецької областей, що містив інформацію про просторову базу даних та характеристики 3458 зсувів. З літологічного погляду найбільша щільність зсувів зареєстрована в четвертинних алювіальних, алювіально-делювіальних відкладах, у конгломератах, пісковиках, мергельно-глинистих породах палеогенового віку, у породах двокомпонентного флішу (крейдяного та палеогенового віку) та в сильно дислокованих палеозойських породах - гранітах, кристалічних вапняках, сланцях, пісковиках. З погляду структурно-тектонічного та відповідно інженерно-геологічного районування найбільша щільність зсувів зосереджена на території Південно-Покутсько-Буковинської передгірської рівнини, Скелястих пасм, гірських хребтів Свидовець, Чорногора, Лосова, Північно-Покутсько-Прутської рівнини, Верхньотисенської котловини, Рахівсько-Чивчинського масиву, Полонинського хребта. Зсуви-течії розвиваються переважно в алювіально-делювіальних відкладах рівнин, зсуви блокового ковзання та видавлювання - у породах двокомпонентного флішу (крейдяного та палеогенового віку) та в сильно дислокованих палеозойських породах - гранітах, кристалічних вапняках, сланцях, пісковиках гірських масивів. Переважна більшість зсувів розвивається на схилах східної, південної та західної експозицій. Усі геометричні параметри зсувів, абсолютні відмітки та відстань до базису ерозії підпорядковані логнормальному закону розподілу або його модифікаціям, що свідчить про ймовірну зміну умов формування зсувів під впливом комплексу зовнішніх факторів і надає змогу розглядати ці параметри як результат добутку діючих факторів. Крутизна поздовжнього профілю здебільшого підпорядковується нормальному закону розподілу, який є двомодальним, що свідчить про різні типи зсувів, домінують течії та блокове ковзання. Кластерний аналіз виділив 5 груп (кластерів) зсувів, які визначаються різними умовами формування.
  Повний текст PDF - 439.599 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кузьменко Е.
  • Штогрин Л.
  • Чепурний І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кузьменко Е. Д. Аналіз впливу геологічної будови гірських порід на характеристики зсувів / Е. Д. Кузьменко, Л. В. Штогрин, І. В. Чепурний // Геодинаміка. - 2014. - № 2. - С. 112-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Штогрин Людмила Василівна (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського