Наукова періодика України Гастроентерологія


Степанов Ю. М. 
Клініко-сонографічні особливості стеатозу підшлункової залози у дітей з надмірною вагою та ожирінням / Ю. М. Степанов, Н. Ю. Завгородня, О. Ю. Лук’яненко // Гастроентерологія. - 2017. - Т. 51, № 4. - С. 249-256. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gastro_2017_51_4_6
Своєчасна діагностика стеатозу підшлункової залози (ПЗ) є необхідною умовою виявлення раннього метаболічного ризику та зниження захворюваності на хронічну гастроентерологічну патологію. Мета роботи - вивчення клініко-інструментальних особливостей стеатозу ПЗ у дітей із надмірною вагою та ожирінням. У 53 дітей із функціональними розладами шлунково-кишкового тракту визначали наявність стеатозу ПЗ за допомогою ультразвукового дослідження. Розподіл за групами відбувся за наявності стеатозу ПЗ, ожиріння та надмірної ваги: 1 група - 24 пацієнти зі стеатозом ПЗ, ожирінням і надмірною вагою, 2 група - 18 дітей з ожирінням і надмірною вагою без ознак стеатозу ПЗ, контрольна група - 11 пацієнтів без стеатозу ПЗ, які мали нормальну вагу. Клінічна картина у дітей зі стеатозом ПЗ у більшості пацієнтів пояснювалась наявністю супутньої гастроентерологічної патології; 29,1 % хворих основної групи скаржились на біль у лівому підребер'ї. У ході аналізу диспептичних скарг відзначено, що пацієнти зі стеатозом ПЗ частіше скаржились на нудоту (58,3 %), метеоризм (45,8 %) проти пацієнтів, які мали нормальну вагу, однак значущість відмінностей не була достатньою. У пацієнтів 1 групи частіше виявлялась болісність за пальпації за ходом кишечника проти пацієнтів 2 групи. Болісність за пальпації в панкреатичних точках була вірогідно вищою у пацієнтів 1 групи (54,1 %) проти 3 групи. Підвищення ехогенності печінки в 2,4 разу частіше зустрічалось у пацієнтів 1 групи проти 2 групи та в 7 раз частіше, ніж у 3 групі. Зокрема, зміни зернистості печінки втричі частіше зустрічались у пацієнтів зі стеатозом ПЗ, ніж у пацієнтів без стеатозу та з трофічними розладами, а також дітей, які мають нормальну вагу. Зміни ПЗ у випадку її стеатозу проявлялись не лише змінами ехогенності, але й у майже половини пацієнтів (45,8 %) наявністю нечітких контурів органу, підвищенням зернистості (65,5 %). Об'єм і товщина стінки жовчного міхура були вірогідно вищими у групі дітей зі стеатозом ПЗ проти контрольної групи. Ознаки біліарного сладжу вдвічі частіше зустрічались у дітей зі стеатозом проти групи дітей без стеатозу та в 4 рази частіше, ніж у дітей, які мають нормальну вагу (43,87 % у 1 групі, 21 % у 2 групі та 9 % у 3 групі). Зроблено висновки, що клінічні та сонологічні зміни у пацієнтів зі стеатозом ПЗ свідчать про можливість запальних змін у паренхімі залози, що пов'язані з системним запаленням на тлі стеатозу та супутньою патологією органів шлунково-кишкового тракту.
  Повний текст PDF - 3.588 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Степанов Ю.
  • Завгородня Н.
  • Лук’яненко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Степанов Ю. М. Клініко-сонографічні особливості стеатозу підшлункової залози у дітей з надмірною вагою та ожирінням / Ю. М. Степанов, Н. Ю. Завгородня, О. Ю. Лук’яненко // Гастроентерологія. - 2017. - Т. 51, № 4. - С. 249-256. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gastro_2017_51_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Степанов Юрій Миронович (медичні науки)
  • Завгородня Наталя Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського